שאלה - הפרעות שינה עם נטילת תרופות לטיפול בשומני הדם

השאלה:
האם נטילת סימבאסטאטין או ליפנור יכולה לגרום להפרעות שינה? אני נוטלת את התרופה כשנתיים. בחודשים האחרונים אני מתעוררת פעמים רבות במשך הלילה. האם יכול להיות לזה קשר לתרופות?




תשובה:


ליפנור, או ciprofibrate, היא תרופה ממשפחת הפיברטים המשמשת לטיפול בהפרעה בשומני הדם. סימבאסטאטין, היא תרופה ממשפחת הסטאטינים, וגם היא משמשת לטיפול בהפרעה בשומני הדם ודרך הפעולה שלה שונה.

לגבי הפרעות שינה, יש בספרות הרפואית דיווחים על הפרעות שינה בנטילה של סימבאסטאטין, אך זה נדיר. לא מצאתי קשר בין נטילת ליפנור לבין בעיות בשינה.

העובדה שאת נוטלת את התרופות במשך שנתיים והפרעות השינה שלך הן יחסית חדשות, מורידה את הסבירות שהתרופות הן הגורמות את תופעה, אם כי זה לא בלתי אפשרי.

להפרעות שינה גורמים אפשריים רבים. צריך לבדוק ממה מורכבת הפרעת השינה: קושי בהירדמות, קושי בלהישאר בשינה או קושי להתעורר. אם הבעיה היא יקיצות מרובות בלילה, גם כאן יש גורמים אפשרים רבים, כמו דום נשימה בשינה, צורך מוגבר בהטלת שתן מסיבות שונות, כאבים, שינוי במצב נפשי ועוד.

פני לרופא המשפחה שלך ובצעי מספר בדיקות שגרה בסיסיות. את יכולה להיוועץ בו לגבי צורך במבחן במעבדת שינה על מנת לאפיין את הפרעת השינה שלך.

אסיים בהערה אחרונה. שתי התרופות שאת נוטלת עלולות לגרום, כל אחת לחוד, באופן לא שכיח, לפגיעה בשרירים, והסיכון לכך עולה אם משלבים אותן אחת עם השנייה. מעבר לקליניקה, ניתן לעקוב אחר תוצאות בדיקה הנקראת בדיקת CPK, המשקפת פירוק שריר.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד





רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ