//

שאלה - נגע בריאות בבדיקת CT חזה

השאלה:
אימי בת 79. בבדיקת CT של הריאות נצפו קשריות לימפה של עד כ-2.2 במדיאסטנום במיקום רטרוקוואלי פריקרנאלי ובעיקר בשער הריאה השמאלית. בהמיתורקס שמאל מודגם תהליך פרנכימתי בקוטר של 18 מ"מ עם גבולות בלתי סדירים כוכביים צמוד לפלאורה בסגמנט אחורי LLL וקשר


תשובה:


בדיקת ה- CT שאמך עברה הראתה שני ממצאים מרכזיים: נגע רקמתי בקוטר 18 מ"מ בעל גבולות בלתי סדירים, והגדלה של קשריות לימפה באזור הנגע ובשער הריאה השמאלית. תיאור הממצאים מעלה, לצערי, חשד כבד כי מדובר בתהליך ממאיר. האבחנה המבדלת המרכזית היא בין גידול ראשוני של הריאה וגרורות בקשריות הלימפה (כפי שהתרשם הרדיולוג המפענח) ובין לימפומה של בית החזה (כפי שהתרשם המומחה).

אין בידי די נתונים כדי לקבוע איזו אבחנה סבירה יותר, ומכל מקום, יש צורך בביופסיה כדי להגיע לאבחנה ודאית ולקבוע את הטיפול הנחוץ. הביופסיה עשויה להתבצע דרך דרכי הנשימה (בתהליך הנקרא ברונכוסקופיה) או בניתוח קטן, בהתאם למיקום הנגע. מומלץ לפנות בהקדם לכירורג חזה לצורך המשך הבירור והטיפול.

באשר לקשר בין לימפומה ובין הזעות וחום, הזעות לילה, חום וירידה במשקל הם אכן תסמינים המלווים לעיתים לימפומה, אולם הם אינם נמצאים בכל החולים, ויתרה מכך - לחולי לימפומה שאינם סובלים מתסמינים אלה (המכונים תסמיני B) הסיכויים טובים יותר.

התפרצות זיהום בווירוס ההרפס שכיחה ביותר באזור השפתיים, והיא מדבקת במגע. עם זאת, רק מי שלא נדבק בעבר בהרפס עשוי להידבק, ומאחר שרוב האוכלוסייה נדבקה בעבר, אין סיבה להניח כי אמך נדבקה.

איחולי בריאות,

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!