שאלה - הקשר בין תסמונת העייפות הכרונית והוירוס XMRV

השאלה:
קראתי על שני מחקרים שמראים כי הנגיף XMRV שכיח מאוד בקרב חולים בתשישות כרונית. זאת, לעומת אחוז נמוך מאוד (3.7%) בקבוצת הביקורת באחד המחקרים, קבוצה של אנשים בריאים. כמו כן נמצא הנגיף בבדיקות של חולים בפיברומיאלגיה, אך שם המחקר עוד קטן מאוד וכנראה לא מס
תשובה:
קראתי על שני מחקרים שמראים כי הנגיף XMRV שכיח מאוד בקרב חולים בתשישות כרונית. זאת, לעומת אחוז נמוך מאוד (3.7%) בקבוצת הביקורת באחד המחקרים, קבוצה של אנשים בריאים. כמו כן נמצא הנגיף בבדיקות של חולים בפיברומיאלגיה, אך שם המחקר עוד קטן מאוד וכנראה לא מספק. אלה המחקרים:

http://scientificamerican.com/...chronic-fatigue-syndrome-retrovirus
http://sciencenews.org/...culprit_in_chronic_fatigue_syndrome
http://wpinstitute.org/xmrv/xmrv_qa.html

האם תוכלו לספק עוד מידע על הממצאים? למשל, אם יימצא שאכן זה וירוס שגורם את המחלות, האם יש דרך לרפא אותו אצל חולים? האם יש אפשרות לחסן נגדו אנשים בריאים? מכיוון שנראה שאולי הווירוס מועבר במגע מיני, האם זה אומר שחולי תסמונת התשישות הכרונית או פיברומיאלגיה לא יוכלו לקיים יחסי מין?

במחקר המצויין נבדק הקשר בין הוירוס XMRV לבין תסמונת העייפות הכרונית (CFS). וירוס זה שייך לקבוצת וירוסים הפוגעים בבעלי חיים והוא הסוג הראשון שנמצא בבני אדם. במחקר נמצאו רמזים לכך שצורת ההדבקה בוירוס היא דרך הדם (כמו במחלת האיידס ובצהבת מסוג B). גם אם הדבר יוכח חד משמעית, אין זה אומר שחולים לא יוכלו לקיים יחסי מין. וודאי תהיינה הנחיות מתאימות, כמו במחלות האחרות.

הוירוס אמנם שכיח מאוד בחולי CFS, אך עדיין אין מסקנות לגבי המשמעות של עובדה זו, ודרוש מחקר נוסף. עם זאת, קבוצת המחקר הזו בודקת כבר עתה אם לתרופות אנטי-וירליות יש השפעה מיטיבה על תסמונת העייפות הכרונית. עדיין אין תוצאות. היות שכך, מוקדם מדי לדבר על חיסון. נקווה שאכן תהיה פריצת דרך בתחום.

ד"ר ורד אסטרחן - אינפומד

[14/02/2010]
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' יהודה סקורניק פרופ' יהודה סקורניק
מומחה לכירורגיה קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ