//

שאלה - פיתול צוואר (טורטיקוליס) מולד

השאלה:
נולדה לי ילדה ויש לה נפיחות, מין גולה, בצוואר בצד ימין. בנוסף לכך שמתי לב שיש לילדה גם שריר יותר מתוח בצד ימין. מה עושים במצב כזה? מה יכולה להיות הנפיחות הזו? הייתי שמח לקבל שם של רופא שנחשב מומחה בתחום.


תשובה:


המצב שאתה מתאר נשמע כמו טורטיקוליס מולד, פיתול של הצוואר המופיע בלידה. טורטיקוליס מולד יכול להיגרם מתנוחות מסוימות של העובר ברחם, מטראומה לשריר סובב הראש (sternocleidomastoid muscle), או מעיוותים של עמוד השדרה הצווארי. הסיבה הנפוצה ביותר היא טורטיקוליס שרירי, מצב שהוא תוצאה של טראומה לשריר בזמן הלידה. במצב כזה, אחד הממצאים הוא ה"גולה" שאותה אתה מתאר, שנגרמת כתוצאה מדימום לתוך רקמת השריר. ניתן לאבחן מצב זה באמצעות אולטרסאונד. הדימום נספג באופן ספונטני במשך חודשיים עד שישה חודשים.

הטיפול בטורטיקוליס שרירי הוא פיזיותרפיה הכוללת תרגילי מתיחה פסיביים של הצוואר, שמשפרים את הפיתול באופן משמעותי תוך כמה חודשים. במקרים שבהם אין שיפור צריך להתייעץ עם אורתופד על מנת לבדוק אופציה ניתוחית.

לעיתים נחוץ צילום רנטגן של הצוואר על מנת לשלול סיבות נוספות (כמו עיוותים בעמוד השדרה הצווארי) לפיתול צווארי. עליך להתייעץ עם רופא ילדים על מנת שתקבל את ההדרכה הדרושה לביצוע תרגילי הפיזיותרפיה.

ד"ר גיא פישמן - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!