//

שאלה - בעיות בשקדים ובבלוטת התריס אצל בחורה עם תסמונת דאון

השאלה:
אחותי עברה ניתוח שקדים לפני כ-15 שנים, וסובלת בשנה אחרונה מחום גבוה של 41-39 מעלות כמעט כל חודש. היא נולדה עם תסמונת דאון, די בריאה בשנים האחרונות. אבחנו אצלה בעיות בבלוטת התריס בשני הכיוונים והמליצו על ניתוח.

האם זה כדאי? מה יהיו תופעות הלוואי? כרגע נאמר לנו שהחום הגבוה נובע מדלקת ב"שקדים שנמצאים מתחת ללשון", והמליצו על ניתוח בהמשך. מה זה שקדים מתחת ללשון? ומה לגבי הניתוח להסרת בלוטת התריס?


תשובה:


לגבי השקדים מתחת ללשון, קיימים בדרכי הנשימה העליונות מספר "שקדים", שהם בעצם בלוטות לימפה. השקדים בלוע, השקד בחלק האחורי של האף הקרוי גם שקד שלישי או אדנואיד, וקיים השקד הלשוני שמצוי בחלק האחורי של הלשון ולעיתים הוא גדל בתגובה לזיהום בלוע או מסיבות אחרות.

לגבי הניתוח להסרת בלוטת התריס - לא ציינת בשאלתך מהי האינדיקציה לניתוח. ישנו קשר מובהק בין תסמונת דאון לבין בעיות בבלוטת התריס, בדרך כלל מדובר על תת-פעילות הבלוטה. במקרים נדירים יותר, יכול להיות מצב של פעילות מוגברת של הבלוטה, דבר היכול להביא לצורך בניתוח והוצאת הבלוטה.

תופעות הלוואי לאחר ניתוח כזה כוללות רמות נמוכות מדי של ההורמונים המיוצרים על ידי הבלוטה, ולכן נדרש טיפול קבוע בהורמונים אלה לאחר הניתוח.

בברכה,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!