//

שאלה - מידע על תסמונת שחלות פוליציסטיות

השאלה:
אובחנתי ע"י רופאה אנדוקרינולוגית בשחלות פוליציסטיות. לאחר עיון בפורום בנושא ראיתי את הטיפול התרופתי ע"י גלולות למניעת הריון שיסדירו את המחזור ויורידו את תופעת שעירות היתר, אך לא יכולתי למצוא מה בנוגע להשמנת היתר.
יש משהו מומלץ שיכול להחזיר את מנגנון המטבוליזם לקדמותו ? לפני ההשמנה החריגה? (בסביבות 15 קילו עודפים עם שמירה על תזונה בשילוב עם ספורט לא אינטנסיבי).


תשובה:

תסמונת שחלות פוליציסטיות הינו מצב כרוני המאופיין בווסת לא סדירה ועדות לרמה עודפת של הורמוני מין זכריים (אנדרוגנים) שיכולה לגרום לשיעור יתר בפנים, אקנה ו/או התקרחות בצורה האופיינית לגברים.

לרוב מופיעות התופעות שתוארו כבר בגיל ההתבגרות, אך במיעוט המקרים ייתכן ביטוי רק בגיל מבוגר. בדרך כלל לנשים עם התסמונת יש פחות מ-6-8 מחזורי וסת בשנה. הביטוי של התסמונת שונה מאישה לאישה. לנשים מסוימות יש רק אקנה קל, בעוד שאצל אחרות ייתכנו אקנה קשה, שיעור בפנים והתקרחות.

בנוסף ייתכנו כחלק מהתסמונת השמנה וירידה בפוריות (קושי בכניסה להריון בשל ביוצים מועטים ולא סדירים). כמו כן יש לתסמונת קשר למצבים העלולים לגרום לפגיעה בבריאות הכוללים: עמידות לאינסולין והתפתחות של סוכרת, מחלת לב, גידול ממאיר ברירית הרחם והפרעת נשימה בשינה.

כיום ישנן תרופות ושינויים שניתן לעשות באורח החיים כדי להפחית את הסימפטומים של התסמונת. בנוסף קיימים טיפולים אשר יכולים לסייע בכניסה להריון לנשים הרוצות בכך. הטיפול הוא אינדיבידואלי וצריך להיות מותאם לאישה ולסימפטומים הקיימים אצלה. ישנה חשיבות לטפל בסימפטומים אפילו אצל נשים הסובלות מסימפטומים מעטים וקלים, כדי למנוע הופעת בעיות רפואיות במהלך הזמן.

הטיפול במחזור לא סדיר - נטילת גלולות עוזרת להסדיר את המחזור החודשי, עוזרת בהגנה על רירית הרחם וכן תורמת לטיפול באקנה ובשיעור היתר (וכמובן אף משמשת כאמצעי מניעה). יש לציין שנטילת הגלולות אינה מרפאה את התסמונת, כי אי הסדירות במחזור תשוב כאשר מפסיקים ליטול את הגלולות.
בנשים מסוימות ירידה מתונה במשקל הגוף (5-10% ממשקל הגוף בנשים עם עודף משקל) תסדיר את המחזור.
תרופות להורדת רמת האינסולין יכולות אף הן לגרום למחזורים סדירים.
נדיר שהגלולות הקיימות בשימוש היום גורמות לעליה במשקל.
חשוב להיות במעקב לחץ דם, רמת סוכר וכולסטרול בדם, כי בנשים הסובלות מהתסמונת תיתכן עליה בפרמטרים אלה כתוצאה מנטילת הגלולות.

הטיפול באקנה ושיעור יתר - נטילת גלולות יכולה לשפר את המצב, וכן השיטות הקוסמטיות הקיימות להורדת שיער.

הטיפול בעודף משקל ורמה עודפת של אינסולין - ירידה במשקל היא הדרך היעילה ביותר לאזן את האינסולין ולהסדיר את המחזור. מומלץ להיות בתוכנית המשלבת דיאטה עם פעילת גופנית. נשים רבות עם התסמונת מתקשות בירידה במשקל. אם ניסית עד כה בכוחות עצמך, מומלץ לפנות לדיאטנית כדי לקבל ייעוץ מקצועי.

תרופות להורדת רמת האינסולין (כגון מטפורמין) - מחקרים הראו שנטילת מטפורמין מסדירה את המחזור בכ-50% מהנשים שנטלו את התרופה. כמו כן היתה ירידה אצל חלק מהן ברמת ההורמונים הזכריים וסיוע בירידה במשקל. מחקרים הראו שנשים שהיו בדיאטה ירדו יותר במשקל כאשר הן נטלו בנוסף את התרופה מטפורמין. יש לציין שכאשר נוטלים את התרופה יש לשמור על דיאטה ופעילות גופנית, אחרת לאחר ירידה התחלתית במשקל תהיה עליה בחזרה. השימוש במטפורמין כתרופה לטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות הוא עדיין נסיוני ולכן אין עדיין נתונים לגבי הבטיחות שבנטילת התרופה לטווח ארוך.

מומלץ לפנות לרופא אנדוקרינולוג (מומחה למערכת ההורמונלית) או לגינקולוג בעל נסיון בתחום כדי להיות בטיפול ובמעקב.


רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!