//

שאלה - גישות טיפוליות לפוליקוליטיס

השאלה:
אני בת 19 וסובלת כבר שנתיים בערך מפוליקוליטיס, דלקת זקיק השערה, ברגליים. רופאת עור אמרה שאין פתרון חוץ מלחטא את המקום לפני ואחרי מריטת השיער. אני מחטאת את המקום עם סבון אנטיספטי לפני ואחרי, אך שום דבר לא עוזר, ואינני מצליחה להיפטר מזה. הרופאה נתנה לי תכשיר למריחה על העור למשך חודש ( אקנמיצין נדמה לי) וזה גם לא עזר.

מה אפשר לעשות? האם הוצאת השיער בלייזר יכולה להיות פתרון לבעיה?


תשובה:


פוליקוליטיס היא הצטברות של מוגלה באזור זקיק השערה. במצב זה ישנו אודם מקומי קל, המלווה לעיתים בגרד או בתחושה לא נעימה. איזורי גילוח הם איזורים מועדים, ואחת העצות לסובלים מפוליקוליטיס היא להוריד את תדירות הגילוח.

ישנם סוגים שונים של פוליקוליטיס, אך הנפוץ שבהם נגרם על ידי חיידק הנקרא סטפילוקוק. הטיפול המקומי כולל שימוש בחומרים מחטאים כמו כלורהקסידין או סבון דרמקס, ואנטיביוטיקה מקומית כדוגמת בקטרובן ( מופירוצין). אם אין תגובה לטיפול מקומי, ניתן לטפל בבעיה סיסטמית, על ידי אנטיביוטיקה כגון צפורל.

יש אנשים הנושאים את הסטפילוקוק באופן קבוע על עורם, במיוחד באיזור הנחיריים וקפלי הגוף, ולאלה יש נטייה גבוהה לזיהומים חוזרים. ניתן לבדוק את החיידק על ידי משטח אף פשוט. אם התוצה חיובית, אפשר לקבל טיפול מקומי באז על ידי תכשיר הנקרא בקטרובן נזלי. הכחדת הנשאות מפחיתה את שכיחות הזיהומים במקרים אלה.

לגבי הסרת שיער כפיתרון לפוליקוליטיס, יש בספרות הרפואית דיווחים לפיהם זהו טיפול יעיל, אך יש לשלבו עם תכשירים מקומיים לקילוף העור וקרם הבהרה מקומי לטשטוש ההיפרפיגמנטציה (כתמים כהים) הקשורה בפוליקוליטיס. אם נוצרות צולקות, מצבן לא מחמיר ולא משתפר. הטיפול בלייזר מתאים לבעלי שיער חום או שחור. עבור ג’ינג’ים, בלונדינים ואפורי שיער, יש שיטות אחרות להרחקת השיער.

בברכה,

ד"ר טלי צ’רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!