//

שאלה - שלשולים אצל תינוקת בת 7 חודשים

השאלה:
יש לי תינוקת בת 7 חודשים שסובלת משלשולים כבר במשך שבוע. אין לה חום או חוסר תיאבון, אבל היא אוכלת קצת פחות מהרגיל. בשל השלשולים יש לה כמו כוויה באיזור החיתול והיא סובלת מכאבים. ממה נגרם השלשול הזה ועל מה הוא מעיד? אם הוא ללא חום, הקאות או שינוי במצב הרוח או חוסר בתיאבון, האם עלי להתחיל להילחץ ולרוץ לרופא? או שעלי לחכות שזה יעבור?


תשובה:


קודם כל, חשוב להבהיר שההגדרה של שלשולים מתייחסת הן למרקם הצואה והן לתדירות ותכיפות היציאות. אמנם לתינוק בגילה יש בממוצע כ-2 יציאות ביום, אך חשוב לדעת מהי הנורמה אצלה.

שלשולים יכולים להיגרם בשל אינספור סיבות: שינויים תזונתיים (האם התחלת לתת מזון מוצק? אם כן, האם התחלת בסוג מזון חדש לאחרונה? האם היא יונקת?) וירוסים שונים, בקיעת שיניים ועוד.

כל עוד הילדה נראית חיונית, ונותנת שתן בתדירות רגילה (אם החיתולים רטובים כמו בימים שלפני השלשולים), אין סיבה לדאגה. אך חשוב לשים לב: אם הילדה הופכת לישנונית או נעשית חסרת סבלנות, אם בוכה בכי ללא דמעות (או שהדמעות מתמעטות), אם היא סובלת מיובש בפה, או שפשוט השלשולים נמשכים, כדאי מאוד לגשת לרופא.

הבעיה העיקרית בשלשולים אצל תינוקות היא האפשרות של התייבשות, שכן הקטנטנים מאבדים כמות גדולה של נוזלים, ולעיתים קשה מאוד להחזיר להם את הנוזלים באופן טבעי.

אם את מיניקה, המשיכי להיניק כרגיל, אם את נותנת תחליפים, כדאי להיוועץ ברופא, כיוון שלרוב מומלץ לתת תחליפים ללא לקטוז לתקופה מסויימת עקב קושי בעיכול בזמן השלשולים. כמו כן, הקפידי לתת לה מים (לא תה, ובשום פנים לא משקאות ממותקים).

לגבי הטוסיק האדום, מומלץ להחליף חיתולים בתדירות גבוהה, ולהקפיד על מריחת משחה למניעת תפרחת חיתולים.

כמו שהסברתי, אם השלשולים נמשכים, או אם אחת התופעות שהזכרתי מופיעות - גשי לרופא בהקדם.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!