שאלה - הבדיקות הדרושות לאבחון הסיבה לכאבי בטן

השאלה:
זה כ-3 חודשים אני חש כאבים בבטן התחתונה בצד שמאל. לפעמים הכאב מקרין לאשך שמאל ולירך ברגל שמאל. היציאות תקינות, לא מורגשה נפיחות כלשהי בבטן, אך רופא משפחה לא בדק. הרופא שלח אותי לבדיקות דם והן תקינות, בדיקות אולטרסאונד של הבטן התחתונה והעליונה היו תקינות, חוץ מכבד מעט שומני וערמונית מעט מוגדלת. אולטרסאונד של האשכים היה תקין.

הרופא טוען שייתכן שהכאבים הם כתוצאה מלחץ, ולא שלח אותי לבדיקות נוספות. האם יש סיבות אפשריות נוספות לכאבים ובדיקות שניתן לבצע?


תשובה:


כאבי בטן שמאל תחתונה בדרך כלל מורים על בעיה במעי הגס היורד (בנשים רשימת האפשרויות ארוכה יותר, וכוללת את איברי האגן הנשיים). עצירות היא הגורם השכיח ביותר לכאבי בטן במיקום זה, אבל אני מבינה שזהו אינו המצב במקרה שלך.

ישנה בעיה אפשרית אחרת, הנקראת דיברטיקולוזיס - סעיפים היוצאים מדופן המעי הגס היורד, גורמים לכאבי בטן תחתונה בצד שמאל, ויכולים להזדהם או לדמם. מחלה זו מאובחנת על ידי תשאול ובדיקת החולה, והאבחנה נתמכת בעזרת צילום רנטגן, חוקן בריום עם הדמיה, קולונוסקופיה ובדיקת CT. עוד אפשרות היא פוליפי במעי או אף ממאירות המעי הגס. אפשרות אחרת היא מחלות המעי הדלקתיות, קבוצה הכוללת את מחלת קרוהן ואת המחלה ulcerative colitis. אבחנתן נעשית בבדיקת קולונוסקופיה.

לסיכום, הייתי מציעה לך לפנות לגסטרואנטרולוג, לעבור בדיקת דם סמוי בצואה, ולברר לגבי ביצוע קולונוסקופיה ו- CT של הבטן.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!