שאלה - הסבר על בדיקת מיפוי עצמות

השאלה:
הייתי בקורס קצינות במשך כחודשיים, במהלכו עשיתי מאמצים רבים שגרמו לי כאב בברכיים, בעיקר בברך ימין. אציין כי מעולם לא היו לי בעיות ברכיים. נפגשתי עם אורתופדים מומחים, וכל אחד מהם אמר לי דבר שונה: דלקת בברכיים, שחיקה ודלקת בסחוס, נוזלים בברכיים.

הרופא האחרון החליט לתת לי הפניה לבדיקת מיפוי עצמות. הוא הסביר לי כי הבדיקה מלווה בקרינה לשחלות ולביציות ועלולה להיות מסוכנת. רציתי לדעת אם צדק בדבריו, ולדעת מה הבדיקה כוללת.


תשובה:


תוכלי לקרוא על בדיקת מיפוי עצמות באתר. אין צורך בהכנה מוקדמת. לצורך מיפוי העצמות מזריקים לווריד כמות קטנה מאוד של חומר בעל רדיואקטיביות נמוכה. הרציונל העומד מאחורי בדיקה זו הוא כי עצם לא נורמלית סופחת כמות גדולה יותר של חומר רדיואקטיבי מאשר עצם בריאה, כך שהסורק יכול לזהות את האזורים החריגים, בהם מצטברת כמות גדולה של חומר רדיואקטיבי, ולהדגיש אותם.

לאחר הזריקה יש להמתין כשלוש שעות לפני ביצוע המיפוי עצמו. משך המיפוי הוא כ-30 עד 60 דקות, לפי האזור הנבדק. רמת הרדיואקטיביות המשמשת במיפוי זה היא נמוכה מאוד ואינה מזיקה. בכל מקרה, הרדיואקטיביות תיעלם מגופך תוך מספר שעות. לאחר הבדיקה יש לשהות במקום כ-4 שעות, ואחריהן משתחררים הביתה ללא כל הגבלות מיוחדות.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!