שאלה - תרופות לאסתמה בהריון

השאלה:
אני בת 40, בשבוע השישי של הריון ראשון, אחרי טיפולי הפריה. אני סובלת כמעט כל חיי מאסתמה, ותמיד נטלתי תרופות בצורה יום-יומית, בנוסף לוונטולין, במקרה הצורך. ההתקפים שלי לא חמורים, אך אם אני מפסיקה לקחת את התרופות אני לא יכולה לנשום. שאלתי במקומות שונים לגבי בטיחות התרופות שאני נוטלת, ואני מבולבלת מהתשובות.

לפני ההריון נטלתי סרטייד דיסקוס (50 מק"ג, מנה או שתיים ליום), התקשרתי למכון שבודק תרופות להריון בבית החולים, ושם ענו לי שאסור לקחת סרטייד או פליקסוטייד (100 מק"ג, לקחתי אותה לפני הסרטייד). הם אמרו שאם חייבים לקחת סטרואידים, אז בודיקורט הכי טוב.

רופא המשפחה שלי לא מבין למה אמרו לי את זה, וגם במכון הטרטולוגי בירושלים אמרו ששלושת התרופות מותרות בהריון.

באתר שלכם ישנן אזהרות על נטילת תרופות אלו בזמן הריון, אם כי, אם הבנתי נכון, בודיקורט באמת הכי פחות מזיק.

מה לעשות? אני חייבת לקחת תרופה. האם ישנו תחליף טוב יותר?


תשובה:


כדי לקבל המלצה על טיפול תרופתי למחלת אסתמה במהלך הריון, עלייך לפנות לרופא המטפל או למומחה לאסתמה על מנת לבצע הערכה מחדש של המחלה וחומרתה והתאמה של טיפול תרופתי הניתן לשימוש בזמן הריון.

לגבי חומרת המחלה, במהלך הריון, לפי עדויותיהן של נשים רבות וגם לפי מחקרים, חלה הטבה משמעותית במחלה ומספר ההתקפים פוחת באופן משמעותית. ישנן נשים שאפילו מפסיקות את הטיפול בזמן הריון. אבל חשוב לזכור שתופעה זו לא מופיעה אצל כל אישה, ולפעמים קורה שהמחלה וההתקפים דווקא מחמירים. לכן, כאמור, עלייך לפנות להערכה מחדש של המחלה.

השימוש בתרופות השונות הניתנות לטיפול באסתמה תלוי במידת הצורך בהן.

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!