שאלה - על מה מעידים אמפיזמה ונוזל ריאתי בצילום חזה

השאלה:
אני בת 52 ומעשנת. לפני שנתיים בערך היה לי CVA קל. הכל בסדר עכשיו, אך מדי פעם מרגישה מעין זרם בלחי ובשפתיים משמאל. חוץ מזה יש לי בעיה במסתם המיטרלי. עברתי צנתור והכל תקין. עשו לי בדיקת CT של המוח ושם ראו אוטמים קטנים. עשו לי בדיקת MRI ושם ראו אוטמים קטנים מרובים. אני לוקחת באופן קבוע נורמלול, מיקרופירין וסימבקור. אני גם לוקחת אלטרוקסין כי יש לי תת-פעילות של בלוטת התריס.

ביקשתי לעבור צילום ריאות כי הרגשתי כאבי גב, אבל לא ממש בגב, אלא בריאות בפנים. אין לי בכלל שיעול, אני גם לא מוציאה ליחה. לקחתי סירן וגם מוקוליט, ובקושי יוצאת ליחה. עשיתי צילום ריאות וזאת התוצאה: ניפוח יתר של שתי הריאות, וסינוסים צלע סרעפתיים סתומים.

מה זה ואיך אפשר לטפל בזה?


תשובה:


בצילום החזה שלך יש שני ממצאים. הראשון הוא ניפוח יתר של הריאות או אמפיזמה: תהליך שבו חללי האוויר הקטנים בריאות הולכים ומתאחדים ומתחברים זה עם זה לחללים גדולים יותר כתוצאה מהרס של המחיצות ביניהם. כ-90% מהמקרים נובעים מעישון, 10% נובעים ממחלה גנטית שבה יש חסר בחומר שנקרא אלפא 1 אנטיטריפסין, שאמור להגן על המחיצות מהרס.

במעשנים האמפיזמה היא חלק ממחלה הנקראת Chronic Obstructive Pulmonary Disease או COPD, ובעברית - מחלת ריאות חסימתית כרונית. כתוצאה מהמחלה, חילופי הגזים בריאות נעשים פחות ופחות יעילים עם הזמן, והדבר מגיע לכדי חוסר חמצן בדם ועודף פחמן-דו-חמצני. החולים מפתחים ברונכיטיס כרונית, שיעול כיחי וקוצר נשימה, ובסופו של דבר נזקקים לחמצן באופן קבוע ואף להנשמה. הנזק שנגרם אינו הפיך, אך הפסקת עישון מיידית מאטה ואף יכולה לעצור את התהליך.

הממצא השני בצילום החזה שלך הוא סינוסים סרעפתיים סתומים. משמעות הממצא הזה היא שיש מעט נוזל בשתי הריאות. הסיבות האפשריות לנוזלים בריאות רבות, וכוללות אי-ספיקת לב, דלקת ריאות, אי-ספיקת כליות, חשיפה לרעלנים או תרופות, שאיפת עשן, ושהייה בגובה. ציינת שיש לך בעיה במסתם המיטרלי. בעיה כזו יכולה להסביר מעט נוזלים בריאות. אם לא ביצעת בדיקת אקו לב בזמן האחרון, יתכן שכדאי שתעברי אותה.

שני הממצאים האלה אינם מסבירים כאבי גב. מומלץ שתפני לרופא לגבי הצורך בבירור נוסף של כאבי הגב ושל הנוזלים בריאות, וכדי לדון בדרכים לסייע לך להפסיק לעשן.

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!