שאלה - בדיקת CT של המוח עם או בלי חומר ניגוד

השאלה:
אני בת 65. לפני כחמישה חודשים עברתי צנתורים והושתלו לי סטנטים. אני לוקחת פלאויקס, אספירין ודרלין, ועוד תרופות. אחד המומחים המטפלים בי (לא בקשר ללב) מבקש לערוך לי בדיקת CT של המוח עם ובלי חומר ניגוד. האם יש סכנה כלשהי במבדיקה כזו ללב?


תשובה:


בבדיקת CT יש שני מרכיבים: הקרינה וחומר הניגוד. הבדיקה מבוססת על קרינת רנטגן (x-ray), וכרוכה בכמות קטנה של קרינה. בבדיקה חד-פעמית, הסיכון לתופעות לוואי עקב הקרינה נמוך ביותר.

בבדיקה עם חומר ניגוד מזריקים לווריד חומר ניגוד המכיל יוד. ישנם אנשים עם אלרגיה ליוד, ואצלם מופיעה תגובה אלרגית, החל מפריחה וגרד ועד התנפחות וקושי בנשימה. אלרגיה זו נדירה יחסית. אם קיבלת בעבר חומר ניגוד ולא היתה תגובה בעייתית, אין לך סיבה לחשוש. בכל מקרה, תמיד נוכח רופא, למקרה הצורך.

בעיה אחרת עם היוד היא הפינוי שלו בכליות. לאנשים עם כליות תקינות אין בעיה לקבל חומר ניגוד. בחולים הסובלים מאי-ספיקת כליות, היוד עלול להצטבר ולפגוע בכליה. לפני כל בדיקה עם חומר ניגוד המכיל יוד יש לבדוק את תפקודי הכליות בבדיקת דם פשוטה, הבודקת את רמת הקראטינין. רק אם הרמה תקינה, ניתן להזריק חומר ניגוד.

לסיכום, אין סכנות ספציפיות ללב בבדיקת CT עם חומר ניגוד. אך שמי לב כי ישנן תרופות מסוימות שיש להפסיק את נטילתן לפני הבדיקה. התייעצי עם הרופא המטפל.

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!