שאלה - מיפוי עצמות לבירור כאבים בעמוד שדרה

השאלה:
בחודשים האחרונים אני סובלת מכאבים חזקים, במיוחד בלילה, במותן הימנית ובעמוד השדרה. גם איבדתי כ-2 ק"ג במשקל. בבדיקת CT נשללה אפשרות לאבנים בכליות, אך אובחנה פריצת דיסק בין החוליות L4 ו-L5 ורחם מוגדל. עם הממצאים פניתי לרופא אורתופד שהפנה אותי למיפוי עצמות.

למה הוא הפנה אותי לבדיקה זו? מה הבדיקה הזו מאבחנת? לפני 9 שנים עברתי כריתה של בלוטת התריס בשל גידול ממאיר. האם יש קשר בין זה לבין הבדיקה?


תשובה:


האם את עוסקת בפעילות גופנית? האם עשית תנועה חדה? אינני יודעת מה הסיבה המדויקת לשם ביצוע הבדיקה, אך נראה כי מכלול הדברים שעברת הוא הסיבה לביצוע הבדיקה. הבדיקה נעשית כדי לשלול גרורה באזור עמוד השדרה עקב הגידול בבלוטת התריס, לשלילת אוסטאופורוזיס לאחר כריתה של בלוטות התריס (יחד עם בלוטות הפארא-תירואיד האחראיות על איזון הסידן בגוף), ולשלילת סיבות נוספות, כגון זיהום של עצם, שבר בחוליה ועוד.

בבדיקה זו סורקים את העצמות במצלמת גאמא מיוחדת לאחר הזרקת חומר רדיואקטיבי לתוך הווריד. בדרך כלל מזריקים טכנציום דיפוספונאט המתרכז באיזורים בעצמות שיש בהם חילוף חומרים שאינו תקין. איזורים אלו נראים בצילום כאיזורים כהים או חמים. הממצאים במיפוי העצמות מראים היכן יש איזור של יצירה מוגברת של עצם, היכולה להתרחש בעקבות אחת הסיבות שציינתי לעיל, אולם אינן מצביעות על הסיבה. לכן יש לבצע בדרך כלל בדיקת הדמיה נוספת לאחר שמוצאים ממצא במיפוי, או לבצע ביופסיה על מנת לאבחן את הגורם המדויק לממצא במיפוי.

עוד מידע אודות הבדיקה תמצאי באינדקס הבדיקות של אינפומד:

http://www.infomed.co.il/medTest1.asp?tID=258
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!