שאלה - סוגים של אפילפסיה

השאלה:
אני סובל מהתקפי פרכוסים מגיל 17, שהתחילו כהתקפים קטנים (שבהם הייתי מודע לסביבה אבל מנותק תקשורתית) ושהחמירו להתקפים עם איבוד הכרה. יש לי כמה שאלות על אפילפסיה, ואשמח לקבל תשובה רחבה ככל האפשר.

מה זה אפילפסיה קונבלסיבית ממקור טמפורלי? מה ההבדלים בין אפילפסיה קונבלסיבית ממקור טמפורלי לבין אפילפסיה פסיכומוטורית, במה זה מתבטא בזמן התקף קטן וגדול, ומה הגורמים? האם מוקדי ההתקף זהים, ואם לא - היכן ממוקם כל מוקד? מה הסבירות שקורטקס מעובה יגרום לכל אחד מסוגי האפילפסיה האלה? מי משניהם קרוב יותר להינזק מקורטקס מעובה?
תשובה:


Convulsion משמעו פרכוס. אפילפסיה קונבולסיבית היא אפילפסיה שההתקפים שלה מתאפיינים בפרכוס (תנועות לא רצוניות של הגוף). אפילפסיה כזו יכולה לנבוע ממקומות שונים במוח. מקור אפשרי אחד הוא האונה הטמפורלית, חלק של המוח שנמצא מעל אזור האוזן.

אפילפסיה פסיכומוטורית היא אפילפסיה שמתאפיינת בהתקפים שכוללים גם מרכיב מוטורי (תנועות לא רצוניות) וגם מרכיב תחושתי (תחושות לא אמיתיות כגון ריח, נמלים בגוף), וגם מרכיב נפשי (התנהגות שונה מהרגיל, ביצוע פעולות לא רגילות או אוטומטיות, שכחה). אפילפסיה זו נובעת באופן קלאסי מהאונה הטמפורלית אשר מרכזת את כל הפעילויות האלו. תמונה שמראה יפה מהי האונה הטמפורלית תוכל למצוא כאן:

http://en.wikipedia.org/wiki/Temporal_lobe
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ