שאלה - האם פזילה יכולה לגרום כאבי ראש?

השאלה:
אני בת 24. בחודשיים האחרונים יש לי סחרחורות וכאבי ראש חזקים מאוד כל הזמן, שבאים והולכים במהלך היום. רופאת המשפחה המליצה על בדיקות דם ופניה לרופא עיניים, כיוון שאני זקוקה למשקפים אך לא המרכיבה אותם. רופאת העיניים אמרה שיש לי פזילה חזקה, ושעלי להתחיל ל


תשובה:


גם פזילה (אם יש כפל ראייה) וגם בעיית רפרקציה (קוצר או רוחק ראייה) יכולים להסביר כאבי ראש, מאחר ובשני המקרים המוח לא מקבל תמונה ממוקדת יחידה משתי העיניים. שתי הבעיות יכולות להופיע גם יחד.

לא נשמע לי סביר שיש לך פזילה חזקה ושאינך מבחינה בכך, אבל יתכן מצב שבו כאשר את עוצמת עין אחת העין השנייה זזה מנקודת המוצא שלה, דבר הקרוי פזילה לסירוגין (intermittent strabismus). אם ישנה בעיית רפרקציה לא סימטרית, למעשה את עושה שימוש בעין אחת יותר מאשר בעין השנייה, והקלט למוח מגיע רק מעין זו. במצב זה, יתכן שהעין הפחות טובה (שהמיקוד שלה פחות טוב) "בורחת".

רלוונטי לדעת האם את סובלת מכפל ראייה כאשר שתי עינייך פקוחות, אם סבלת בילדותך מעין עצלה ואיזה מספר יש לך.

אני מסכים עם רופאת העיניים, כי מומלץ בשלב הראשון להרכיב את המשקפיים ולהיווכח אם זה גורם להקלה בכאבי הראש. בנוסף, אם המשקפיים ישנים, אני ממליץ לך לקבל מרשם חדש מאופטומטריסט, כדי שהמשקפיים יהיו מועילים.

חשוב לבצע בדיקת עיניים יסודית אצל רופאת העיניים, כדי לראות אם ישנם סימפטומים נוספים הדורשים בדיקות, כגון הגבלה בתנועות העיניים וצניחת עפעף.

בברכת רפואה שלמה

ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!