שאלה - תופעות לוואי עם נטילת גלולות למניעת הריון

השאלה:
אני בת 21. בחצי השנה האחרונה החלפתי 3 סוגי גלולות למניעת הריון ואף אחת לא התאימה לי. לפני כ-3 שנים נטלתי במשך כחודש גלולות שגרמו לכך שהרירית יצאה החוצה, ועשו לי צריבה כימית. הפעם, תופעות הלוואי מגוונות יותר: עייפות, נפיחות בבטן, שינוי מצב רוח, דימום באמצע החפיסה במשך כל 6 חודשי הנטילה, והרבה מאוד פצעי בגרות (לפני נטילת גלולות לא היה לי אפילו אחד).

בחודש האחרון לא קיבלתי מחזור. הרופא אמר לי שיש לי רירית חלשה, אך לא טרח להסביר מה זה אומר ומה עושים. נוסף על כך, בחודש האחרון יש לי גרד בלתי מוסבר בכל הגוף, בעיקר באזור הרגליים, והעור נהיה יבש מהרגיל. הגרד כל כך חזק, שאני מתעוררת מגירודים בלילה. פניתי לרופא, והוא החליף לי את הגלולות לפני כשבוע. יומיים לא גירד לי, אך לאחר מכן, חזר הגרוד והיה חזק אף יותר מלפני כן.

אני כבר לא יודעת מה לעשות ומה משמעות כל המושגים שהרופאים זורקים לי. הייתי רוצה לדעת אם אקבל מחזור אם אפסיק את נטילת הגלולות עכשיו, אחרי נטילה של שבועיים, ואם הגרד ייפסק או שיש לפנות לטיפול מקצועי. מהי "רירית חלשה" ולמה זה גורם?


תשובה:


הגרד שאת מתארת לא חייב להיות קשור להחלפת הגלולות. יכול להיות כי נחשפת לחומר, מאכל או כל דבר אחר, שגרם לך לתגובה אלרגית. אמליץ לך לפנות לרופא עור לבדיקה וטיפול.

לגבי הרירית החלשה, כנראה שכוונת הרופא היא כי שהרירית של הרחם וצוואר הרחם אצלך רגישות להורמונים הנמצאים בגלולות למניעת הריון, ובעיקר למרכיב האסטרוגני, והרגישות המוגברת גורמת לתופעות שמהן את סובלת.

אם תחליטי להפסיק את הגלולות, אני מניחה שתקבלי את הווסת, אך איני יכולה לומר מתי, מכיוון שאיני יודעת מהו אופי המחזור שלך ואם היה סדיר לפני השימוש בגלולות.

יכול להיות כי במקרה שלך, אמצעי מניעה מסוג גלולות אינו מתאים, ועלייך לשקול אמצעי מניעה אחרים. מידע רב לגביהם תוכלי למצוא באתר:

http://www.infomed.co.il/preg/moreBirthControl.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!