שאלה - החלפת תרופה ממשפחת הסטאטינים בגלל כאבי שרירים

השאלה:
אני בת 83, מקבלת זה מספר שנים simvastatin להורדת כולסטרול. בחצי השנה האחרונה אני סובלת מכאבי שרירים בלתי נסבלים. הרופאה המליצה לעבור לתרופה מקבוצה אחרת שנקראת ezetrol tab 10mg, אבל ועדה של קופת חולים לא אישרה את התרופה. אני רוצה לדעת אם התרופה החדשה תקל על כאבי ואיך אני יכולה לקבל אותה. התרופה כלולה בסל הבריאות.


תשובה:


סימבאסטאטין, תרופה שנכנסה לשימוש ב-1989, תופשת מקום חשוב במלחמה ברמה גבוהה של כולסטרול בדם. היא חוסמת את פעולת האנזים הדרוש לייצור כולסטרול בכבד, וכתוצאה מכך רמת הכולסטרול בדם יורדת. היא ניתנת לאנשים עם רמה גבוהה של כולסטרול שנמצאים בסיכון לפתח טרשת עורקים ומחלת לב, ושלא ניתן להוריד את רמת הכולסטרול בדמם בשיטות אחרות.

בדרך כלל התרופה נסבלת היטב על ידי מרבית החולים. לעיתים נדירות היא עלולה לגרום להפרעה בתפקודי הכבד, או לכאב או חולשת שרירים, ואז יש להפסיק את הטיפול ולדווח לרופא מייד.

התרופה אזטרול, או אזטימיב, היא תרופה חדשה לטיפול ברמה גבוהה של כולסטרול בדם. לאזטימיב מנגנון פעולה ייחודי, והוא מונע את ספיגת הכולסטרול במעי ואת כניסתו למחזור הדם. תרופות ממשפחת הסטאטינים מעכבות את ייצור הכולסטרול בכבד, וכך, כאשר שתי התרופות ניתנות יחדיו, מושגת יעילות גבוהה יותר מזו של כל אחת מן התרופות בנפרד בהורדת רמות הכולסטרול בגוף.

כאשר אזטימיב ניתן עם תרופה סטאטינית, כגון סימבאסטאטין, תופעות הלוואי היו זהות לאלו של התרופה הסטאטינית, חוץ מאשר עלייה חדה באנזימי הכבד בדם, אשר עלולה להעיד על הפרעה בתפקוד הכבד. כאשר היא ניתנת לבד, התרופה נסבלת היטב על ידי מרבית החולים. תופעות לוואי אפשריות שלה הן עייפות, כאבי בטן, שלשול, דלקת בלוע או בסינוסים, כאבי מפרקים, כאב גב ושיעול.

אינני יודעת כיצד אפשר להשיג את התרופה בהנחה. נסי לשאול בקופת החולים אליה את שייכת.

עוד מידע על התרופות תוכלי למצוא באינדקס התרופות של אינפומד:

http://www.infomed.co.il/drug1.asp?dID=344
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!