שאלה - חזרה של שושנה ברגל

השאלה:
קיבלתי שושנה ברגל. זו הפעם הרביעית שזה קורה לי, ואני מחפשת פיתרון מנע רדיקלי למניעת הישנות המחלה. השושנה נוחתת על רגל ימין, שכבר לפני שנים שכחה את מידותיה הטבעיות מפני שהיא נפוחה ובצקתית. לא עזרו לא שיאצו ולא דיקור סיני ולא שחייה כמה פעמים בשבוע. אני גם סובלת מפטרייה חוזרת בין אצבעות הרגליים ומטפלת בה, אך כשזה קצת משתפר אני מניחה לטיפול.
מה עושים לאי הספיקה של הוורידים בכף רגל ימין? איך מחזירים לרגל את הצורה והמידה הנכונות? איך מונעים שושנה בעתיד? אני מעוניינת להמשיך לשחות כי זה הספורט היחיד האהוב עלי. האם אני גורמת לעצמי בעיה על ידי שחייה?


תשובה:


שושנה (Erysipelas) היא זיהום של העור הנגרם על ידי חיידק הסטרפטוקוקוס. יש כמה גורמי סיכון למחלה זו, והם כוללים זיהום פטרייתי של אצבעות הרגליים (בעיקר בין האצבעות), הפרעה בזרימת הדם בוורידים ובצינורות הלימפה ברגליים, עודף משקל ו"שושנה" בעבר.

כדי למנוע שושנה בעתיד, מומלץ להפחית את המשקל, למנוע פטרת בין אצבעות הרגליים (באמצעות תכשירים נוגדי פטרת ושמירה על היגיינת כפות הרגליים) ותיקון הפרעה בזרימה בוורידים ככל שניתן. כדי לדעת אם אצלך ניתן לתקן זאת ולהחזיר את הרגל לצורתה המקורית מומלץ לפנות למומחה לכלי דם.

יש רופאים שאחרי אפיזודה שלישית נותנים טיפול אנטיביוטי מונע בפניצילין, אולם מידת היעילות של טיפול זה אינה ברורה.

לגבי שחייה, את יכולה להמשיך לשחות כאוות נפשך. לא ברור אם זה יעזור משהו למניעת הופעה מחודשת של שושנה, אבל בוודאי שזה לא מה שיסכן אותך בחזרה של השושנה.

בברכה

ד"ר איציק לוי רופא בכיר
המרפאה לסיקור, מניעה וטיפול במחלות המועברות במגע מיני
מומחה בפנימית, מחלות זיהומיות ומחלות המועברות במגע מיני

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!