שאלה - הסוגים השונים של פוליפים במעי

השאלה:
היום עברתי סיגמוידוסקופיה ונצפה פוליפ מסוג sessile בגודל 10 מ"מ שהוסר. הפוליפ דימם. המיקום שלו היה באיזור הרקטום. אני די לחוץ ועוד לא קיבלתיאת תוצאות ההיסטופתולוגיה. מה הסיכוי שמדובר בגידול ממאיר?


תשובה:


פוליפ הוא גידול תופס מקום המורכב מהצטברות רקמה. הגידול עצמו מזכיר ראש של פטריה, לעיתים עם הגבעול. ישנם שני סוגים עיקריים של פוליפים במעי הגס:

פוליפ היפר פלסטי (hyperplastic) - מופיע בעיקר באזור הרקטום - סיגמויד של המעי. הוא יכול להופיע בכל גיל, אך מתגלה בעיקר אצל בני 50 עד 70. פוליפים כאלה בדרך כלל הם קטנים, עגולים, חלקים וללא גבעול (sessile). ישנם מקרים בהם הפוליפ גדול, ואז יכול להיות לו גבעול קטן. בדרך כלל פוליפ כזה נחשב לשפיר ואינו הופך להיות ממאיר.

פוליפ אדנומטי (adenomatous) - פוליפ בעל סיכויים להפוך לממאיר. זהו פוליפ שנחשב לשלב מוקדם מאוד של סרטן. ישנם שלושה סוגים של הפוליפ המופיעים בצורות שונות, באזורים מעט שונים במעי, ויש להם אחוזי ממאירות שונים. לפוליפ אדנומטי בגודל של 10 מ"מ לוקח בין 5 ל-10 שנים להפוך לממאיר. בבדיקת קולונוסקופיה מנסים לאתר פוליפים כאלה ולהסיר אותם לפני שהם הופכים לממאירים.

זו הסיבה שבגללה מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה מגיל 50 כבדיקת סקר. לאנשים עם סיפור משפחתי מומלץ לעשות את הבדיקה אחת לחמש שנים, ולכאלה שאין להם סיפור משפחתי מומלץ לעשות את הבדיקה אחת לשמונה עד עשר שנים.

לסיכום, מכיוון שבמקרה שלך הוצא פוליפ ללא גבעול מאזור הרקטום, עולים הסיכויים כי זהו פוליפ היפרפלסטי. אך מובן יש לחכות לתשובות הסופיות של הפתולוגיה.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!