שאלה - השפעת תוספי מזון על הליבידו ועל צבע השתן ונוזל הזרע

השאלה:
אני בחור בן 25, עם דחף מיני מאוד חזק, שמתבטא באוננות יום-יומית של לפחות 8-3 פעמים ביום. אני עוסק בפיתוח גוף, ועושה 4 אימונים עצימים בשבוע. ידוע לי שהעניין מוסיף להעלאת רמת הטסטוסטרון בדם.

בשבועיים האחרונים הוספתי לתפריט המזון שלי ויטמינים, והשינויים שהתרחשו בגופי קצת מדאיגים אותי: הצורך שלי באוננות ירד משמעותית, וכשזה קיים, אני מסתפק בפעם אחת. לפני כן הייתי ממשיך עד שהייתי מותש, אני מדבר על לפחות 6-5 פעמים. נוזל הזרע שלי נהיה ממש מימי ושקוף. כמות הנוזל לדעתי גם ירדה, לפני כן היה הרבה יותר. צבע השתן שלי היה צהוב רגיל, ומתחילת לקיחת הוויטמינים הפך למעין צהוב-ירוק.

האם יכול להיות שחלה ירידה משמעותית בייצור הטסטוסטרון? אילו ויטמינים או תוספי מזון יכולים להיות הסיבה? איך אני מחזיר את המצב לקדמותו? האם המצב הנוכחי טוב? אולי לפני כן לא היה לי איזון הורמונלי, ודווקא עכשיו, אחרי שלקחתי תוספים, נוצר איזון הורמונלי בריא? אילו בדיקות אני יכול לעשות כדי לברר טוב יותר את השינויים בגוף שלי? הבנתי שבבדיקת דם רגילה לא בודקים את הדברים האלה.

להלן התוספים שאני לוקח:

אבץ פיקולינאט 22 מ"ג 2 ליום
סלניום 200 מ"ג 1 ליום
אומגה 3 פורטה 2 ליום
סופר גלא 300 מ"ג 1 ליום
ויטמין אסטר סי 1000 מ"ג 2 ליום
קומפלקס בי 1 ליום
ויטמין A פעמיים ביום 10,000 יב"ל
ויטמין E, אחד ביום, 400 IU


תשובה:


לא ידוע לי על קשר בין נטילת הוויטמינים והמינרלים אשר פירטת לבין ירידה ברמת הטסטוסטרון. להפך: נמצא קשר בין רמת אבץ נמוכה לבין ירידה ברמת הטסטוסטרון, כלומר נטילת אבץ אמורה להעלות את רמתו.

נטילת ויטמינים ומינרלים בהחלט משנה את צבע השתן, מאחר שחלק מהעודפים מופרשים דרך השתן.

את השאלות הקשורות לכמות וצבע נוזל הזרע, וכן לגבי בדיקות מומלצות, אני ממליצה לך להפנות לרופא.

בברכה,

נטע מלחי -דיאטנית קלינית
דואר אלקטרוני: netta_m@015.net.il

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!