שאלה - מהם "קנאקים" ו"קליקים" שנשמעים מהמפרקים

השאלה:
אני בן 15 ויש לי בעיה. בכל פעם שאני מיישר את כף הרגל נוצר לי קליק בעקב, או לפחות הצליל בא משם לפחות. האם צריך לעשות משהו כדי למנוע זאת? האם זה בעייתי ויכול לגרום נזק בעתיד? זה כך גם באצבעות.


תשובה:


שאלתך מעניינת. להרבה אנשים, מכל הגילאים, יש כל מיני "קליקים" ו"קנאקים" שנשמעים מהמפרקים כשהם מזיזים אותם, בכוונה וגם שלא בכוונה. הרעש שנשמע לפעמים מהמפרקים, למשל של האצבעות, שאותו מפיקים בכוונה ובקלות, הוא למעשה השתחררות של גז שהצטבר באופן טבעי במפרק. זו לא פעולה שמתרחשת בסחוס או בעצמות, ולכן אין לכך שום קשר להופעת ארתריטיס או דלקות בעתיד.

המפרק למעשה טובל בתוך נוזל שנקרא נוזל סינוביאלי, שהוא הנוזל המשמן של המפרק, וכמו בכל נוזל בגופנו, יש בו כמות מסוימת של גז. כשהלחץ התוך-מפרקי משתנה בגלל תנועה רצויה או לא, קורה שבועה מגז זה מתפוצצת בשל שינוי הלחץ וזה הרעש של ה"קליק". תופעה זו של דחיסת הגז התוך-מפרקי גם גוררת תחושה של שחרור ומגבירה מעט את טווח התנועה של המפרק, לפחות לזמן מה.

ישנן גם תיאוריות שטוענות ששינוי לחץ ומתיחה פתאומית של מעטפת המפרק גם משחררים אנדורפינים, שהם נוגדי הכאב הטבעיים שלנו.

לסיכום, אין שום בעיה עם "קנאקים" למיניהם, אך לא הייתי ממליצה לך לעשות זאת בכוונה בכל עת, אין בכך גם שום תועלת, ומעיון בספרות המקצועית שמצאתי בנושא, עולה שיש סברה שלאורך זמן, פעולה כזאת יכול להחליש את השרירים של כפות הידיים, למשל.

כל טוב לך.

קתרין אטל - פיזיותרפיסטית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!