//

שאלה - על PCO .

השאלה:
רציתי לדעת מהו הגודל האופטימלי הממוצע לשחלות? מה משמעות הביטוי זקיקים קטנים בשחלות ? והאם גודל זה תקין ? וכן מהם הטיפולים האפשריים לבחורה שאובחנה כ- PCO? וכיצד זה משפיע על הסיכויים להיכנס להריון?תשובה:
הגודל הממוצע של שחלות אצל אישה בתקופת הפוריות הוא 1.5 * 2.5 * 4 ס"מ.

PCO - תסמונת שחלות פוליציסטיות, מוגדרת כתסמונת שמאובחנת בד"כ אצל נערות מתבגרות וכוללת אחד או יותר מהסימנים הבאים: שיעור יתר, השמנת יתר ואי סדירות במחזור החודשי שיכולה לנוע מהיעדר מחזור חודשי, מיעוט וסתות בשנה ועד דימום תכוף ולא סדיר. תיתכן גם אי-פוריות עקב היעדר ביוץ. באולטרסאונד מבחינים בשחלות מוגדלות עם ריבוי זקיקים קטנים.

רוב הסימנים נגרמים בגלל חוסר איזון הורמונלי בשחלה, כאשר תסמונת זו מאופיינת בעודף הורמונים אנדרוגניים בשחלה (הורמונים זכריים כמו טסטוסטרון), שגורמים להיווצרות זקיקים מרובים וקטנים בשחלות, מבלי להביא להבשלה של זקיק אחד, שממנו תשתחרר הביצית בזמן הביוץ. עודף ההורמונים הזכריים הוא שגורם גם לשיעור יתר והאקנה.

אמצעי הטיפול הפשוט והיעיל משאובחנה תסמונת זו הוא גלולות למניעת הריון. הגלולות גורמות להסדרת המחזור, איזון רמות ההורמונים והורדת רמת ההורמונים האנדרוגניים, ובהדרגה חל שיפור בשיעור יתר ובאקנה.

כיוון שתסמונת זו מאופיינת בהיעדר ביוץ ברוב המחזורים, תיתכן בעיה אצל נשים שרוצות להיכנס להריון. אפשר לנסות להיכנס להריון באופן טבעי, אך העניין עלול לקחת זמן כיוון שבניגוד לנשים אחרות, לא כל מחזור מסתיים בשחרור ביצית מהזקיק. נשים בגיל הפוריות עם תסמונת זו שמעוניינות להרות יכולות לעבור טיפול להשראת ביוץ באמצעות תרופות, שגורמות להתפתחות זקיק דומיננטי בשחלה שממנו תשתחרר הביצית. כל מה שעליהן לעשות הוא לפנות לרופא נשים לצורך ייעוץ והתאמת הטיפול.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!