//

שאלה - דיפרוספן בהריון

השאלה:
אני בת 38. מדי שנה אני סובלת מאלרגיה עונתית באביב, שמתבטאת בנזלת אלרגית קשה וגירוי בעיניים עד כדי דלקת. היות שאנטיהיסטמינים שונים לא עוזרים, אני מקבלת מדי שנה זריקה אחת של דיפרוספן.

אני בהריון. גם השנה היגעתי למצב כזה של אלרגיה, ולאחר התייעצות עם המרכז הטרטולוגי בהדסה, רופאת האלרגיות שלי נתנה לי זריקת דיפרוספן בשבוע ה-21 של ההריון, במינון 1 מ"ל (אם אינני טועה).

למרות אישור המרכז הטרטולוגי אני רוצה לדעת אם יש סיכונים בקבלת הזריקה בשלב זה, ואם כן מהם. האם היה עדיף להימנע מן הזריקה בכל זאת? אם בהמשך תתפתח האלרגיה שוב, האם יש סיכון בזריקה נוספת?


תשובה:


התרופה מוגדרת כשייכת לכקטגוריה C על ידי ה- FDA בארצות הברית וכשייכת לקטגוריה A על ידי ה- ADEC באוסטרליה (Australian Drug Evaluation Committee). קטגוריה C משמעה שנצפו פגיעות בעוברים של חיות, אך לא בעוברים של בני אדם. ההנחיה היא לתת את התרופה כאשר התועלת לאם מצדיקה את הנזק הפוטנציאלי לעובר. קטגוריה A משמעה שהתרופה מאושרת לשימוש בהריון היות שהיא נלקחה על ידי הרבה נשים בהריון מבלי שהוכח נזק או נצפתה עלייה בשיעור הסיבוכים לעובר.

אם יהיו לך בעתיד עוד התקפים, יהיה צורך לשקול כל פעם מחדש את ההכרח במתן התרופה. ההמלצות לפיהן מותר או אסור שימוש בתרופה הרבה פעמים אינן חד-משמעיות והן מתבססות על מחקרים ללא מסקנות ברורות או על היעדר מידע מספק.

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!