שאלה - עצות לטיפול בגזים וכאבי בטן הנובעים מהפרעות בתנועתיות המעי

השאלה:
מזה שנתיים אני סובלת מכאבים והתנפחויות בבטן (בעיקר בשעות הערב, אך לא תמיד), המלווים בקושי בנשימה. תופעה זו אינה עקבית והיא מופיעה ב"גלים", אך כאשר היא מגיעה הסבל גדול.
במהלך התקופה עברתי בדיקות רבות: דם לצליאק, סוכרת והליקובקטר פילורי (שנמצא במינון נמוך ואח"כ בבדיקת נשיפה לא נמצא כלל), אולטרסאונד, בדיקות גינקולוגיות, בדיקה בה שותים סיד, וכל אלו לא העלו דבר.
לפני שבועיים עברתי גסטרוסקופיה שאיתרה בקע סרעפתי קל (35 מ"מ) ודלקת בקיבה (גסטריטיס). הטיפול שקיבלתי הוא אומפרדקס. לצערי אני לא חשה בשיפור במצב, ונוסף על כך ישנו קושי גדול בירידה במשקל (נמצאת בשומרי משקל ללא הצלחה). האם זה קשור? מה עלי לעשות על מנת לשפר את מצבי? האם ישנן מזונות אשר עלי להימנע מהם או טיפולים אחרים אותם אוכל לעבור על מנת להתגבר על התופעות האלו ולהימנע מהסבל הזה?
אודה לכם על תשובתכם.


תשובה:

שמחתי על שאלתך החשובה, מאחר והסימפטומים שאת מתארת הם שכיחים מאד, אני מקווה שאעזור לך ולהרבה אחרים שמוטרדים מבעיה זו.

הבירור שעשית עד היום לא העלה מאומה ולא נתן אינדיקציה לטיפול מאחר ולך אין בעיית מבנה או בעיה של הקרמה אלא בעיית תנועה. יש לך הפרעת קצב בתנועתיות המעי, מצב הגורם לעיכול חסר ולתסיסת מזון שלא מעוכל בקצב בו היה אמור להתעכל. לכן את סובלת מגזים שלוחצים על דופן המעי וגורמים לכאב

המלצותי: לאכול לאט, לא לבלוע במהירות, לא לשתות נוזלים מוגזים, לבצע בדיקה של בלוטת התריס, לפנות לרופא המטפל שימליץ על תרופה בשם קולוטל - תרופה שמאיטה את הקצב הבסיסי של תנועתיות המעי, במינון שלושה ליום ובקצב יורד. התרופה אינה ללא תופעות לוואי.

ד"ר משה ארוך - רופא משפחה

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!