שאלה - מתי ואיך אפשר להידבק במחלת הנשיקה?

השאלה:
חבר שלי חלה במחלת הנשיקה, זה לא היה חמור ועבר אחרי שבוע. עכשיו הוא כבר בריא, ולא נדבקתי, למרות שהתנשקנו לפני שגילו לו את המחלה. מתי נוכל להתנשק שוב מבלי שאני אדבק?


תשובה:


במחלת הנשיקה, ההדבקה נעשית דרך רוק ולכן, פרט לנשיקה, ניתן להידבק גם מהתעטשות, שיעול או כל דרך אחרת בה מועבר רוק מאדם לאדם. אדם הופך למדבק כבר בחודש-חודשיים לפני שהסימפטומים עצמם מופיעים, זוהי בערך תקופת הדגירה, ויכול להמשיך להדביק שבועות רבים לאחר שהם נעלמים.

מרגע שאדם נדבק בווירוס, הוא מופרש ברוק כל חייו, בכמות מרובה במיוחד שלושה חודשים עד חצי שנה לאחר המחלה, ובכמות קטנה בהמשך. כך, רוב האנשים עד גיל 18, נחשפו לנגיפי מחלת הנשיקה (לרוב EBV, CMV), וחלו בשל כך בשפעת קלה, או לרוב לא חלו כלל. לאור עובדה זו, אין הנחיה לבידוד חולי מחלת הנשיקה ואין מניעה למגע קרוב לאחר שהחולה מרגיש טוב יותר.

על ידי בדיקת דם פשוטה תוכלי לברר אצל רופא המשפחה אם יש לך כבר נוגדנים נגד וירוסים אלה. אם אין לך, תיאורטית את יכולה להידבק מחברך לאורך חודשים רבים. מצבן של נשים הרות הנחשפות למחלה הוא דיון שונה.

בפורטל אינפומד ישנו מידע רב על מחלת הנשיקה. תוכלי לאתרו על ידי שימוש במנוע החיפוש של האתר. כמו כן תוכלי למצוא עניין בדף הבא:

http://www.clalit20plus.co.il/clalit/.../ebv_cmg_infection.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!