שאלה - סוגי קוטלי זרע ושימוש באמצעי מניעה בתקופת ההנקה

השאלה:
נאמר לי שנרות Pharmatex (אשר אינם נמכרים רשמית בארץ ובארצות הברית) הם בעלי האחוז הגבוה ביותר (98%) במניעת הריון מתוך מגוון קוטלי הזרע הקיימים.

האם הנרות מכילים Benzalkonium chloride. האם בכלל benzalkonium chloride יעיל יותר מ- Nonoxynol9? אם כן, מדוע הם לא מאושרים על ידי משרד הבריאות ומה הסכנות הטמונות בנרות אלו?

אני יודע שלא כדאי לסמוך על קוטלי זרע כאמצעי מניעה יחיד. ברצוננו לשלב זאת עם הנקה.
תשובה:


Pharmatex אכן מכיל את החומר Benzalkonium chloride והוא משמש, בין השאר, גם כקוטל זרע. אלה לא נרות אלא מה שנקרא "ספוגית", sponge. זהו ספוג שחוסם את מעבר הזרע והורג אותו בדרך על ידי החומר הכימי המצוין. גם Nonoxylnol9 הוא ספוג כזה.

ההבדל בין השניים הוא שהראשון קוטל גם חיידקים ווירוסים, ועל ידי כך יכול למנוע העברת מחלות מין למיניהן, יש שאומרים שהוא אפילו מונע הידבקות באיידס, אך מובן שאין להסתמך על זה, וצריך להשתמש גם בקונדום.

שני החומרים עלולים לגרום לצריבה בנרתיק, ויש סכנת פיתוח אלרגיה לחומר הפעיל. הספוגית לא מאושרת על ידי ה FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) כתרופה לשימוש ברחבי ארצות הברית מפני שהוא לא נותן מספיק הגנה למניעת הריון, ובכל זאת מעלה את הסיכון להידבקות במחלות מין שונות, כי בדרך כלל לא משתמשים גם באמצעי הגנה נוסף, כמו קונדום.

באופן כללי, במהלך הנקה מומלץ להשתמש בגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד.

אני מצרפת קישורים למידע לגבי גלולות אלו (הנקראות mini pills):

http://www.starmed.co.il/Contraceptives/Pill
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ