//

שאלה - חיידק Morganella Morganii בהריון

השאלה:
בבדיקה רקטלית ווגינלית נתגלה אצלי חיידק MORGANELLA MORGANII. אני בשבוע 36 להריוני. מהו החיידק הזה ? האם יש סכנה לעובר ?תשובה:
Morganella Morganii (בעבר נקרא Proteus Morganii) הוא, חיידק ממשפחת האנרובקטריוצאה, מתג גראם שלילי (צביעה מיוחדת לחיידקים) שנמצא בדרך כלל בסביבה ובאופן טבעי במערכת העיכול של בני אדם, יונקים, וזוחלים. למרות זאת, הוא אינו גורם נפוץ לזיהומים הנרכשים בקהילה (כלומר מחוץ לבית החולים) ובד"כ נתקלים בו בזיהומים לאחר ניתוחים ובאנשים המאושפזים בבתי חולים, בפרט חולים המטופלים באנטיביוטיקה.

ככלל, חיידק זה יכול לגרום לזיהומים הבאים: דלקות בדרכי שתן (בייחוד אצל אנשים עם קטטר), דלקות ריאה, ספסיס (אלח דם), זיהום בפצע, דלקת בקרום הלב, עיניים, זיהום בחלל הצפק, כוריואמניוניטיס (זיהום בקרומי השליה). בפועל בארה"ב נחשב חיידק זה למזהם נדיר, הוא גורם לכ - 1% מסך הזיהומים הנגרמים בבי"ח , אוכלוסיית היעד היא בד"כ חולים מאושפזים, המקבלים טיפול אנטיביוטי.

מהפרטים שמסרת לא ברור לי האם החיידק התגלה בבדיקה רקטלית, וגינלית או בשתיהן ?
אינני יודעת גם האם פנית כבר לרופא והתייעצת אתו לגבי טיפול אנטיביוטי ? האם את סובלת מסימפטומים כלשהם - צריבה במתן שתן ? כאבים ?

חיפשתי מאמרים בנושא של הזיהום הנ"ל ומצאתי מס' דיווחים יחידים על מקרים של ספסיס (אלח-דם, ניתן לקרוא על המושג בפורטל אינפומד) אצל תינוקות מיד לאחר הלידה. ברוב המקרים היה מדובר באמהות בריאות, אצל רוב הנשים היה סיפור של כוריואמניוניטיס אצל האמא, כל התינוקות נולדו בשבועות מוקדמים 32-34, ואצל כולם, האם קיבלה אנטיביוטיקה לפני הלידה בגלל הזיהום או עקב ירידת מים מוקדמת. ברוב המקרים לא נמצא מקור לזיהום בחיידק (אך אצל חלק לא נלקחו תרביות וגינליות מהאם).

אם עדיין לא עשית זאת, אני ממליצה לך לפנות לרופא/ת נשים עם תוצאות התרביות ועם הפרטים המלאים (כולל מידע שעונה על השאלות ששאלתי אותך בגוף התשובה) ולהתייעץ בנוגע לטיפול מתאים על מנת להימנע מסיכון לעובר.


רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!