שאלה - ערך גבוה של שקיפות עורפית בעובר

השאלה:
אני בהריון בשבוע ה-17. התוצאה של בדיק שקיפות עורפית שערכתי היתה גבוהה - 4.5 מ"מ. ביום שלמחרת התייצבתי לבדיקת סיסי שיליה, שיצאה תקינה ושללה מומים כרומוזומליים. לפני כשבוע ביצעתי סקירה מוקדמת, שהיתה מדוקדקת מאוד והתקבלה תקינה לחלוטין, מלבד העובדה שעדיין ישנו עובי בעורף העובר שנמדד כ-3.5 מ"מ.

בשבועות הקרובים אני עומדת לעבור סקירה מורחבת ואקו לב עובר על ידי מומחה. יש לנו שלושה ילדים בריאים, וקשה לנו עם המחשבה שמשהו עלול להיות לא תקין הפעם. מה יכולות להיות הסיבות לעובי בעורף העובר מלבד מומי לב, ומה תייעצו לי לעשות בשלב זה? אני גרה בארצות הברית ומרגישה קצת מנותקת מבחינת עצות רפואיות ואפשרות להבין לעומק בנושא ספציפי זה.


תשובה:


דבר ראשון, לא ברור באיזה שבוע בוצעה בדיקת השקיפות העורפית. אם היא אכן בוצעה בין השבועות ה-10 ל-14 התשובה רלוונטית, ואכן היה צורך בהמשך בירור. ישנם מספר ממצאים המופיעים במקביל לשקיפות עורפית גבוהה מעל ל-3 מ"מ: פגמים כרומוזומליים, כגון תסמונת דאון, שאותם שללו לאחר ביצוע סיסי שיליה.

כמו שכבר נאמר לך, בעיה אפשרית נוספת שצריך לשלול היא פגם בלב העובר, ולכן טוב עשית כשפנית למומחה לב עובר.

ממצא נוסף הוא שבר סרעפתי (diaphragmatic hernia), שכרגע בסקירה ראשונה, לא נמצא לפי דברייך, וקרוב לוודאי ייבדק שוב בסקירה הבאה. מעבר לכך תמיד טוב וכדאי לגשת לחוות דעת נוספת אצל מומחה נוסף.

ד"ר יובל עצמון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!