שאלה - המאפיינים של תסמונת גיליאן-בארה

השאלה:
אחיינית שלי חולה בתסמונת גילאן בארה, היא בת 4 וחצי שנים. הייתי רוצה לדעת עוד על המחלה ומהן ההשלכות לטווח הארוך. היא קיבלה את טיפול הנוגדנים וכרגע היא בשיקום של 4 פעמים בשבוע בבית החולים. האם היא תחזור לחיות חיים רגילים?
תשובה:


תסמונת גילאן בארה היא תסמונת המאופיינת בחולשה הולכת ועולה, כלומר, חולשה המתחילה ברגליים ומטפסת לאורך מערכת העצבים, ובסופו של דבר עלולה להגיע גם לחולשת ידיים וחולשת שרירי הנשימה. כנראה שהתסמונת נגרמת על ידי תגובת מערכת החיסון, והמחלה עצמה אינה מחלה זיהומית, אם כי זיהומים שונים ואולי גם תכשירים אנטיביוטיים שונים עשויים לתרום לה.

מקובל לחשוב שזיהומים נגיפיים מסויימים כמו CMV או חיידקיים מסוימים כמו חיידק המיקופלסמה, וכן חיסון נגד שפעת, עשויים, במקרים נדירים, לגרום לתסמונת.

הפרוגנוזה של החולים בתסמונת גילאן בארה (כלומר, הצפי שלהם לעתיד) טובה בדרך כלל, והדבר נכון במיוחד לגבי אנשים שלקו במחלה בגיל צעיר ואינם מאושפזים בבית חולים. ברוב המכריע של האנשים, התסמינים חולפים לחלוטין, ואנשים ש"מסתבכים", עושים זאת בעקבות סיבוכי אשפוז בבית חולים. כיוון שאת אומרת שאחייניתך עוברת תהליך של שיקום ואינה מאושפזת, רוב הסיכויים שהיא תחלים לחלוטין.

בברכה

ד"ר איציק לוי רופא בכיר
המרפאה לסיקור, מניעה וטיפול במחלות המועברות במגע מיני
מומחה בפנימית, מחלות זיהומיות ומחלות המועברות במגע מיני

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ