שאלה - פנהיפופיטואיטריזם - חוסר בהורמונים של יותרת המוח

השאלה:
אני מטופלת אצל אנדוקרינולוגית לאחר ניתוח לכריתת גידול שפיר בהיפופיזה לפני כחצי שנה. הרופאה הפנתה אותי לדיאטנית לאחר עליה די רצינית במשקל בלי שאני מצליחה לרדת. היא כתבה בהפניה: "יש לה פנהיפופיטואיטריזם מלא ומקבלת טיפול תחליפי באלטרוקסין ובפרדניזון". מה פירוש המונח פנהיפופיטואיטריזם?


תשובה:


בלוטת יותרת המוח, או באנגלית pituitary gland, היא הבלוטה האנדוקרינית העיקרית בגוף: היא נמצאת בבסיס הגולגולת, מתחת להיפותלמוס. יותרת המוח מפרישה הורמונים רבים שמשפיעים על פעילותן של בלוטות אחרות במערכת האנדוקרינית. האונה הקדמית שלה מפרישה הורמון מגרה בלוטת תריס (TSH), הורמון אדרנוקורטיקוטרופי (ACTH), גונדוטרופינים, הורמון גדילה, פרולקטין, ליפוטרופין והורמון מגרה מלנוציט (MSH).

ההפרשה של הורמונים אלה מווסתת על ידי גורמים ספציפיים שמיוצרים בהיפותלמוס. האונה האחורית מפרישה וזופרסין ואוקסיטוצין, שמיוצרים בהיפותלמוס ומאוחסנים ביותרת המוח עד לשחרורם.

בתופעה זו הנקראת panhypopituitarism - האונה הקדמית אינה מייצרת את ההורמונים שהיא אמורה לייצר באופן נורמלי, ועל כן נוצר מחסור בהורמונים אלה. הסיבות לכך הן מרובות, ביניהן חוסר אספקת דם, גידולים במיקום הזה ועוד. סימפטומים של המחלה עלולים להתבטא באיברי המין, באיזון הסוכר בגוף ובראייה, בשל המחסור בהורמונים. בכדי למנוע תופעות אלו, ניתנים תחליפי הורמונים כמו אלה שאת נוטלת - אלטרוקסין ופרדניזון.

עוד מידע תוכלי למצוא כאן:

http://www.emedicine.com/ped/topic1812.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!