שאלה - אקנה קשה משולב בבעיה שחלתית ותופעות לוואי חריפות בטיפולים

השאלה:
נערה החלה לסבול מפצעי בגרות בגיל 12. רופא עור אישר שימוש באנטיביוטיקה מינוציקלין. לאחר חודש סבלה מחום גבוה במשך שבוע שלם, אושפזה בבית החולים שניידר בעקבות אלרגיה למינוציקלין, כל המערכות בגוף קרסו, והיא קיבלה מעין זאבת. אחרי שלושה שבועות שוחררה מבית החולים. לאחר מכן, בטיפול אצל אנדוקרינולוג בבית חולים מאיר, קיבלה הנערה דיאנה 35, וזה גרם לקורטיזול גבוה. נרשם לה אלדקטון, אשר עזר לפצעים, אך הפסיק את המחזור. כעת, לאחר חודש של נטילת גלולות יסמין, החלו כאבי ראש, ובדיקות שעברה הראו שתפקודי הכבד שלה גבוליים.

מה ניתן לעשות? יש לה בעיה הורמונלית בשחלה, והבנו שזה גורם לאקנה. הפצעים מוגלתיים מאוד. האם אין תרופה או טיפול שיכולים לעזור בלי להרוס משהו אחר בגוף? חיי החברה שלה שואפים לאפס, היא מתביישת לצאת ולהכיר אנשים בגלל הפצעים.


תשובה:


מאיזו מבעיה הורמונלית היא סובלת? שחלות פוליציסטיות? אם זו הבעיה, הטיפול הנפוץ בה הוא אכן גלולות. הטיפול שעוד לא ניסיתם הוא טיפול באקנה חמור על ידי Isotretinoin - רואקוטן , תרופה שנלקחת דרך הפה, והיא יעילה מאוד, אך יש לה תופעות לוואי אפשריות, ולכן היא חייבת להינתן בפיקוח צמוד של רופא עור או רופא ילדים. כמו כן, ניתן לטפל במצב בנגזרות של ויטמין A , הניתנות ככדורים. בנוסף ישנן תרופות אנטיביוטיות שאינן ממשפחת התרופה שגרמה לה לזאבת.

גשו לייעוץ אצל רופא עור.

ד"ר יובל עצמון - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!