שאלה - תופעות לוואי של התרופה למיקטל

השאלה:
האם למיקטל משפיע על חילוף החומרים, ומתבטא בדברים כמו צואה רכה 3-2 פעמים ביום ותחושת רעב לאורך כל היום? המינון שלי כרגע הוא 100 מ"ג בתוספת 2 ליתיום (600 מ"ג) ו-2 פרפנן (8 מ"ג). אני בתקופת מעבר לטיפול בלמיקטל, כי הליתיום פוגע בכליותי והפרפנן משמש כגיבוי בזמן הורדת הליתיום.
תשובה:


למיקטל היא תרופה המשמשת לטיפול בבעיות נוירולוגיות כגון אפילפסיה, וכן כמייצב מצב רוח. תוכלי לקבל מידע כללי על התרופה באינדקס התרופות של אינפומד. המינון היעיל של התרופה כמייצב מצב רוח נע בין 150 ועד 450 מ"ג ליום, והמינון המדויק הוא אינדיבידואלי לכל מטופל ונקבע על פי מצבו הקליני.

לתרופה יכולות להיות תופעות לוואי שונות, בעיקר בתחום הנוירולוגי, למשל כאב ראש, טשטוש ראייה וישנוניות; וכן בתחום מערכת העיכול: כאבי בטן, הפרעה בתפקוד הכבד; ובמערכת הדם: ירידה ברמה של אחד מסוגי תאי הדם.

לתרופה למיקטל יש תופעת לוואי משמעותית במיוחד העלולה להיות מסוכנת - פריחה עורית שעלולה להתקדם למצב דמוי כווייה מפושטת. תופעה זו נדירה מאוד, וניתן למנוע את הופעתה על ידי עלייה מאד מאד הדרגתית ואיטית במינון התרופה בהתחלת הטיפול.

להערכתי, חלק מהתופעות שתיארת נובעות מההחלפה התרופתית עצמה, הירידה במינון הליתיום ותוספת הפרפנן, כל אלה יחד מאלצים את מערכות הגוף להגיע לאיזון מחודש, לא רק מבחינת האיזון הנפשי, אלא גם מבחינת השפעת החומרים של התרופות על מערכת העיכול ועוד. כדאי להמתין, כל עוד תופעות הלוואי נסבלות, עד לסיום ההחלפה התרופתית, לעיתים קרובות תופעות לוואי שקיימות בשבועות הראשונים נעלמות בהמשך ומפסיקות להפריע לאחר כחודש וחצי.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ