שאלה - החשיבות של תוספת ברזל לתינוקות

השאלה:
בתי בת 4 וחצי חודשים. התחלתי לתת לה 3 טיפות של ברזל פעם ביום. היא סובלת מכאבי בטן ועצירות, ולא אוהבת את הטעם של הברזל ומתנגדת לקבל את הטיפות. הילדה שלי בריאה וחזקה, ואוכלת בממוצע 150 CC של סימילאק בכל ארוחה. האם ניתן לתת לה את הברזל לעיתים רחוקות יותר?
תשובה:


ברזל הוא מרכיב חיוני בפיגמנט הנושא את החמצן בדם, ההמוגלובין, פיגמנט המאחסן חמצן בשרירים לשימוש בזמן מאמץ, וכן מעורב בקליטת חמצן על ידי התאים ובהפיכת הסוכר בדם לאנרגיה.

בשנה הראשונה לחייו, מתפתח התינוק במהירות ומשלש את משקלו. חלב מאם אשר תזונתה מאוזנת מספק את רוב המינרלים והוויטמינים הנחוצים לתינוק המתפתח, חוץ מאשר, אולי, ויטמין D ופלואוריד. אם המים באזור המגורים אינם מכילים פלואור, ההמלצה היא בדרך כלל לתת פלואור במינון של 0.25 מ"ג (2 טיפות) ליום.

מאגרי הברזל בתינוק מספיקים לששת החודשים הראשונים לחייו. הברזל בחלב האם נספג היטב אצל התינוק, אולם ההמלצה היא לתת תוספת של ברזל בגיל 4 עד 6 חודשים. תוספת ברזל לתינוקות אפשר למצוא בטיפות. המינון המומלץ הוא 1 מ"ג לק"ג משקל גוף ליום, עד גיל שנתיים לא יותר מ-15 מ"ג ליום), וכן במוצרי מזון לתינוקות.

מכיוון שאת מציינת התנגדות של התינוקת למתן הברזל ותופעות לוואי כגון עצירות, ניתן להפחית את המינון, אך חשוב לבדוק את ריכוז הברזל בדם על ידי בדיקות דם. אינני יודעת את משקל התינוקת, ולכן לא אוכל לייעץ לך לגבי הפחתת מינון. יש סוג סימילאק עם תוסף של ברזל שאותו תוכלי לתת לבתך, אך חשוב להיוועץ קודם עם הרופא המטפל.

בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ