שאלה - סיבות לאנמיה שמתפתחת בפתאומיות והטיפולים המתאימים

השאלה:
אני בת 25. קיבלתי מכה ביד והלכתי למיון אורתופדי בגלל כאבים ונפיחות ביד. נשללו בעיות ביד על ידי צילומי רנטגן ובדיקות דם, אבל הבנתי מהרופא שיש לי אנמיה קשה (HB 7.2). שבוע לפני כן עברתי בדיקות דם שגרתיות במרפאה רמת ההמוגלובין היתה 11.5. מה יכול להיות סיבת השוני בין שתי הבדיקות? באיזו רמת המוגלובין נחוצה מנת דם?


תשובה:


אני מבינה שרמת ההמוגלובין שלך היתה 11.5 בבדיקה שגרתית, ושבוע לאחר מכן ירדה עד ל-7.2. זאת ירידה משמעותית תוך זמן קצר, ואם זה כך, עליך לפנות בהקדם לרופא המטפל שלך על מנת לחזור על הבדיקה ולברר את העניין.

תמיד ישנה האפשרות של טעות טכנית בבדיקה, אך אם הנתונים מדוייקים והירידה אמיתית, ישנן שתי סיבות עיקריות שיכולות לגרום לאנמיה עם ירידה מהירה בהמוגלובין: דימום פעיל או המוליזה (פירוק של תאי הדם האדומים). אני מתקשה להאמין שאדם עם ירידה כזאת בהמוגלובין לא ירגיש סימפטומים שלה (חולשה, סחרחורת, עילפון, נפילה של לחץ הדם, עלייה של הדופק) ומהסיפור שלך, לא נשמע שהיתה בעיה פרט לכאב ביד.

שתי הסיבות האפשריות שציינתי מחייבות טיפול מהיר, לעיתים גם על ידי מתן מנות דם. ההחלטה לגבי מתן דם תלויה בגורמים רבים, ביניהם הגורם לירידה בהמוגלובין, המידה שבה הירידה משפיעה על תפקודו של האדם והיכולת להעלות את ההמוגלובין באמצעים אחרים. המטרה של הטיפול היא לשמור על רמת המוגלובין גבוהה מ-10.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!