שאלה - תת-פעילות בלוטת התריס וחסר בקורטיזול

השאלה:
בשנים האחרונות ירדתי במשקל מ-60 ל-49 ק"ג, דבר שמפריע לי מאד. יש לי בעייה של תת-פעילות בלוטת התריס, ונאמר לי שאני צריכה להשמין, חסר לי בגוף קורטיזול ולכן קיבלתי כדורים של פרדניזון. לקחתי תקופה והפסקתי כי זה פוגע לי בעצם, וגם כך יש בעיית צפיפות עצם. מה עלי לעשות? כולם מדברים על הרזיה ואף אחד לא מדבר על השמנה.


תשובה:


לצערי חסרים לי פרטים רבים בשאלתך על מנת שאוכל לענות עליה, למשל מה גובהך, כדי שאוכל לדעת אם את צריכה להשמין או לרזות, או שמא את בתחום הנורמה.

תת-פעילות של בלוטת התריס היא בעיה שכיחה, והטיפול בה הוא כרוני לכל החיים, אך קל ומצויין, ותוך מספר ימים הבלוטה שבה לרמות הנורמה בהן היא צריכה להיות, מבלי שהחולה יצטרך לעשות פעולות כלשהן של תזונה מיוחדת.

מהי הסיבה לכך שרמות הקורטיזול בגופך בחסר? מהן הרמות? בכל מקרה, הורמון או מינרל אחד בגוף אינו בא על חשבון השני! את צריכה לקיים את רמות הנורמה של קורטיזול בגוף, הוא חשוב למגוון רחב של תהליכים בגוף, ומצד שני את צריכה לדאוג למניעת הידלדלות צפיפות העצם על ידי תזונה, ספורט מתאים ובעת הצורך על ידי טיפול תרופתי.

אני מייעץ לך לפנות לאנדוקרינולוג שמכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך וייתן לך את הטיפול האופטימלי, עם שינויים לאורך זמן על ידי מעקב שוטף.

ד"ר גיל טאובר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!