שאלה - הטיפול בהפטיטיס C

השאלה:
סבתא שלי, בת 68, אובחנה כחולה בצהבת מסוג C (HCV גנוטיפ 1)


תשובה:
סבתא שלי, בת 68, אובחנה כחולה בצהבת מסוג C (HCV גנוטיפ 1). ככל הנראה נדבקה במחלה לפני כמה שנים. לפי בדיקות קודמות, כמו בדיקת CT, אין עדות למחלות כבד, פרט לבדיקות הדם שמצביעות על הידבקות בהפטיטיס. המחלות האחרות שיש לה גידול יציב בשלפוחית השתן, דיכאון קליני, רמת סוכר גבוהה בדם, עודף משקל, כבד שומני, תת-פעילות בלוטת התריס.

האם ישנו טיפול יעיל למחלה שכדאי לשקול אותו? מהם סיכויי ההצלחה על סמך שאר בעיותיה? איזה סוג תזונה ופעילות כדאי לאמץ? האם כדאי לשקול השתלת כבד? האם כדאי לשלב טיפולי רפואה משלימה?

הטיפול היחיד שישנו היום להפטיטיס C כרונית הוא שילוב של פגאינטרפרון (Peginterferon) וריבאוירין (Ribavirin), שתי תרופות אנטי-וירליות. הטיפול ניתן למשך 48-24 שבועות. מתן הטיפול תלוי בתפקודי הכבד, בממצאים בביופסיית כבד ובמחלות הרקע של המטופל. יש רופאים שממליצים על טיפול גם אם תפקודי הכבד תקינים ולא מצריכים ביופסיה. יש רופאים שממליצים לטפל רק אם בביופסיה נמצאו סימנים המעידים על מחלה פעילה ומתקדמת. לטיפולים אלה יש תופעות לוואי לא מעטות שיש לקחת אותן בחשבון, הכוללות חולשה, ירידה בתיאבון ובמשקל, חום נמוך, בחילות והקאות, כאבי ראש ועוד. כדאי להתייעץ עם מומחה למחלות כבד על מנת לקבל החלטה זו.

השתלת כבד היא אמצעי טיפולי קיצוני המבוצע רק בשלבים מתקדמים מאוד של המחלה, כאשר הכבד אינו מסוגל למלא את תפקידיו, הכוללים שמירה על רמת החלבון בגוף, קרישת הדם, ופינוי רעלים ותרופות. חולי הפטיטיס רבים כלל לא מגיעים למצב הדורש השתלת כבד.

איני מכירה המלצות ייחודיות לחולי הפטיטיס בתחום התזונה והפעילות הגופנית, או טיפולים משלימים רלוונטיים. מומלץ להימנע משתיית אלכוהול, שגם הוא מזיק לכבד, ויש להיזהר בנטילת תרופות המתפנות בכבד.

רפואה שלמה

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

[27/06/2009]
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!