שאלה - איך מביאים אישה במצב פסיכוטי לטיפול נגד רצונה?

השאלה:
כבר תקופה ארוכה אמא שלי מדברת על כך שהיא שומעת קולות, והם אלה שקובעים לה אם לעשות דבר כזה או אחר בחייה. היא טוענת שאמרו לה שאני רוצה את הדירה שלה, והיא טוענת שיש כאלה עם כוחות על-טבעיים המשתלטים לה על הגוף ומעבירים את כל הסבל והכאב שלהם אליה, והיא מתייסרת מאד.

ציינתי בפניה שלדעתי יש איזושהי בעיה ואולי כדאי לפנות לרופא. היא מתכחשת מכל וכל לעניין וטוענת שהכל בסדר גמור אצלה ברמה הנפשית, והבעיה היחידה היא הכוחות שפועלים נגדה ומייסרים אותה שנים.

אין לי מושג איך לגרום לה להבין שיש בעיה ושצריך לטפל בה במהרה. יש לי ילדים, ולעיתים אני חוששת שהקולות שהיא שומעת ינחו אותה לעשות מעשים שיגרמו לנו חרטה רבה.

מה אני אמורה לעשות ואיך עלי לגרום לה להבין שכל הדברים שהיא מספרת הם תוצאה של בעיה נפשית ולא אמת?


תשובה:


את מתארת בעייה כאובה ביותר, של אישה הסובלת מתסמינים פסיכיאטריים והיא חסרת מודעות ותובנה למצבה. הבעייתיות של מצבים אלה, כפי שתיארת, היא בדיוק בכך שיש קושי ניכר להביא את החולה לקבלת טיפול מתאים. לדעתי, אין טעם להתעקש מולה ולשכנע אותה בקיומה של בעייה נפשית. התעקשות מסוג זה עלולה רק להעכיר את היחסים ביניכן, ולא לתרום.

אני ממליצה להביא אותה לרופא בנימוק שאת מסייעת לה לחפש מרפא ברמה הגופנית. בצורה זו יש סיכוי רב יותר שאמך תסכים להיבדק ולשתף פעולה עם טיפול. בדרך כלל במצבים מסוג זה, החולה סובל גם מקשיי שינה ניכרים, והרופא יוכל להציע טיפול לקשיי השינה, שיהיה למעשה טיפול נוגד פסיכוזה. התופעות שאת מתארת מופיעות במצבים פסיכוטיים.

בנוסף, מכיוון שאת נמצאת בתוכן של מחשבות השווא של אמך, מחשבות שאינן קשורות למציאות, אך שהיא מאמינה בהן, והיא חושבת שאת רוצה לקחת את הדירה, את "חשודה מראש". לכן עדיף שבמידת האפשר יהיה זה בן משפחה אחר, חבר או אולי רופא המשפחה, שיסייע בהבאתה לטיפול רפואי.

חשוב לציין כי לעיתים, בייחוד כאשר התופעות מתחילות בגיל מבוגר, יש בסיס רפואי-גופני לבעיה זו, וחשוב לבצע בדיקות מסוימות. מומלץ להתחיל בבדיקת נוירולוג. ניתן להסביר לאמך כי מטרת הבדיקה לבדוק כיצד ניתן להקל עלייה מבחינת הכאבים שהיא מרגישה.

בהצלחה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!