שאלה - מידע על הפלה בשיטת שאיבת ואקום

השאלה:
האם יש סיכון לבצע הפלה בשיטת השאיבה בואקום, ואם אפשר קצת מידע על כך.


תשובה:

הפסקת הריון בשיטת השאיבה בואקום - Suction curettage היא שיטה שבה משתמשים להפסקת הריון בעיקר בשליש הראשון ובשבועות מוקדמים של שליש שני.

השיטה כוללת הרחבה של צוואר הרחם והוצאת התוכן ההריוני ע"י שאיבה. בהריון בן פחות מ - 7 שבועות מחדירים דרך צוואר הרחם (בהריונות צעירים לא חייבים להרחיב את צוואר הרחם) צינורית בקוטר 3-4 מ"מ ואליה מחברים מזרק בקוטר 50-60 מ"ל ושואבים את תוכן ההריון.

חוזרים על פעולת השאיבה במהירות כ 20-30 פעם עד ששואבים את כל תוכן ההריון ואז מושכים את הצינורית ע"י הפעלת לחץ שלילי מתמשך.

בהריונות עד 10 שבועות שאיבה ידנית יעילה כמו שאיבה ע"י מכשיר חשמלי. בהריונות בני יותר מ - 7 שבועות מכניסים מגרדת - קורטה שעוביה במ"מ כעובי מס' שבועות ההריון (למשל, 8 מ"מ להריון בן 8 שבועות). את הקורטה מחברים לכלי איסוף שמחובר למכונת שאיבה שמופעלת חשמלית, ושואבים את תוכן ההריון. בתום השאיבה מכניסים קורטה ממתכת, ובעדינות מגרדים את פני שטח רירית הרחם, על מנת לוודא שכל תוכן ההריון הוצא. הפרוצדורה נעשית תחת הרדמה כללית.

מדובר בפרוצדורה להפסקת הריון הנפוצה ביותר, שנמצאת בשימוש בארה"ב.

סיבוכים מוקדמים:
דימום
לצרציות (חתכים) בצוואר הרחם
פרפורציה (התנקבות) של הרחם

סיבוכים מאוחרים - קורים יותר מ - 72 שעות לאחר הפרוצדורה, בפחות מ - 1% מהפרוצדורות, ויכולים להיות:
תוכן הריוני שנשאר ברחם
חום
זיהום
דימום

לגבי הסיכון - מדובר בפרוצדורה יחסית פשוטה ובטוחה שאם נעשית בתנאים רפואיים טובים, שיעור הסיבוכים בה הוא נמוך. כמובן שיש חשיבות לבריאות האישה, אם יש מחלות רקע שיכולות להגביר את הסיכון וכו'.

מומלץ להתייעץ עם רופא/ת נשים לגבי השיטה המתאימה ביותר לבת זוגך.

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!