שאלה - דימום באישה עם התקן תוך-רחמי

השאלה:
לאחר הלידה השנייה שלי, לפני חמש וחצי שנים, התקנתי התקן תוך רחמי מסוג מירנה. איכות החיים שלי השתנתה לטובה, מכיוון שבעבר סבלתי מווסתות קשות וארוכות, ובמשך 3 השנים שהייתי עם ההתקן לא היו לי דימומים ובקושי הכתמות מדי פעם.

לפני שנה ו-4 חודשים ילדתי את בני, ולאחר כחודשיים התקנתי שוב מירנה. במשך שנה לא היו לי דימומים. בחודשיים האחרונים יש לי הפרשות חומות ודימומים קלים ללא הפסקה. בחלק מהזמן אני משתמשת בטמפון, אך ברוב הזמן מספיקה תחתונית.

המצב פוגע באיכות החיים שלי, וחודשיים של הפרשות דמיות מפריעים לי מאד. לקחתי רדוקטיל כ-5 חודשים, הפסקתי לחודשיים, ובשלושת החודשים האחרונים אני שוב לוקחת את התרופה.

האם יתכן קשר בין החזרה לרדוקטיל לבין הדימומים? מדוע לאחר שימוש של שנה בהתקן ללא שום דימום מופיעות הפרשות דמיות במשך חודשיים רצופים?


תשובה:


אחת מתופעות הלוואי של התקן תוך-רחמי מסוג מירנה הם דימומים לא סדירים, בעיקר הכתמות. דימומים אלה יכולים להופיע גם לאחר זמן ארוך של שימוש בהתקן ללא דימום.

לא צריך להיות קשר בין הרדוקטיל לדימומים, אבל מכיוון שאת מתארת שינוייים בדמם בסמוך להתחלת השימוש ברדוקטיל, כדאי לבדוק אם בכל זאת יש קשר בין הדברים. מה היה בחודשיים בהם לא נטלת את הרדוקטיל? האם גם אז היו דימומים? אני ממליצה לפנות לרופא הנשים ולהתייעץ לגבי הדימומים.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד





רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!