שאלה - דלקת ריאות מלווה בכאבים בשכמות

השאלה:
ערב אחד התחלתי להרגיש לא טוב, והיה לי חום של 38.6 מעלות. לקחתי אקמול. כל הלילה לא ישנתי כי היה לי כאב פנימי בשכמות עם כל נשימה. בבוקר הלכתי לרופאה, ששלחה אותי לצילום חזה, ונאמר שיש לי הצללה פרהילרית. מה זה אומר?

הרופאה אמרה שזאת דלקת ריאות. אני לא משתעלת. לא היה לי חום למעט מבאותו יום. אני מרגישה יחסית טוב, רק כואב לי בשכמות כשאני נושמת עמוק, והכאב מורגש גם כשאני מתיישבת, נשכבת או עושה פעולות דומות. האם נתקלת בדבר כזה?


תשובה:


הצללה בצילום חזה מציינת אזור בריאות בו קיים תהליך פתולוגי (כלומר לא תקין). במרבית המקרים מדובר בתסנין ריאתי המעיד על תהליך דלקתי, בדרך כלל על דלקת ריאות. "פרה-הילארית" - זו הגדרת המיקום בו נראית ההצללה. במקרה זה מדובר בהצללה הממוקמת באזור הסמוך לשער הריאה.

ייתכן מאד שמדובר בדלקת ריאות, וסביר שהיא רשמה לך אנטיביוטיקה אם זו אבחנתה של הרופאה שלך. הרבה פעמים, רק לאחר התחלת ההחלמה של הדלקת מופיע השיעול, לכן ייתכן שהשיעול יופיע בימים הקרובים.

בנוגע לכאבים בין השכמות – כאב המופיע בנשימה עמוקה בדרך כלל נובע מקרום הריאה או מהשרירים והעצמות של בית החזה. במקרים נדירים מקור הכאב הוא קרום הלב, ואז התמונה יותר סוערת.

דלקת ריאות המערבת גם את קרום הריאה יכולה להוביל לכאבים פלאוריטיים (כאבים בזמן נשימה עמוקה) כאלה. מאידך, יתכן שמקור הכאבים (בעיקר אם הם מוחמרים בשכיבה או כתוצאה מלחץ מקומי) הוא השרירים והצלעות, וזו תמונה שבהחלט יכולה להתאים לזיהום ויראלי חולף, הכולל חום וכאבי שרירים ועצמות, ושסביר להניח שיחלוף תוך ימים ספורים של מנוחה וטיפול נוגד כאבים סטנדרטי.

אם מצבך אינו משתפר או אם הוא מחמיר, ומופיעים כאבים בחזה או קוצר נשימה, יש לפנות שוב לבדיקת רופא.

רפואה שלמה,

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!