שאלה - מהי טרשת נפוצה ומה השפעת העישון על המחלה?

השאלה:
אני חולת טרשת נפוצה, וקראתי לאחרונה כי עישון עלול להחמיר את המחלה (מעבר לנזקים הרגילים שהוא גורם). עד היום נאמר לי שאין קשר ישיר בין הדברים. האם נמצא קשר בין עישון לבין טרשת נפוצה? האם עישון גורם להחמרה בהתקפים? אני כבר 18 שנה עם המחלה. האם יש סכנה ב


תשובה:


טרשת נפוצה היא מחלה כרונית של מערכת העצבים הפוגעת במבוגרים צעירים. נזק שנגרם למעטפת המיאלין המקיפה את העצבים במוח ובחוט השדרה פוגע בתפקודם של עצבים אלה. מהלך המחלה מתאפיין בהתקפים ובהפוגות לסירוגין. התסמינים כוללים הליכה לא יציבה, רעד בתנועות הגפיים, אטקסיה, תנועות לא רצוניות של העין, ריצוד עיניים, הפרעות בדיבור וחולשה. הסיבה אינה ידועה.

המחלה מאופיינת בהירדמות וחולשה בגפיים, איבוד ראיה חלקי או מלא, ראייה כפולה או מטושטשת, כאבים ועקצוצים בחלקים שונים בגוף (כולל באזור החזה), איבוד שיווי משקל ורעד, עייפות, סחרחורת. יכולים להופיע סימפטומים נוספים, ולא כל הסימפטומים האופייניים מופיעים בהכרח.

בשנת 2005 התפרסם מחקר גדול שהראה כי לעישון יש השפעה על התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה ועל החמרה בהתקפים. לצערי, מחקר זה לא כולל מידע על ההשפעות של גמילה מוחלטת ופתאומית מעישון, אך ההמלצה המשתמעת מהמחקר היא להפסיק את העישון. אולי כדאי להתייעץ עם הרופא הנוירולוג המטפל לגבי ההשפעות של העישון.

תוכלי לקרוא על המחקר בקישור הבא:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/23178.php
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!