שאלה - כאבי גרון – סיבות, סימפטומים וטיפולים

השאלה:
לפני כשבוע התחלתי להרגיש לא טוב, כאב לי הגרון, היה לי חום מוזר של 37.8 שירד ועלה בין 37 ל-38. שלושה שבועות לפני כן גם היו לי כאב גרון וחום, וזה עבר. מאז המקרה האחרון כבר עבר שבוע, ואין שינוי במצבי. הייתי אצל רופאה, היא אמרה לי שזה רק וירוס. עשיתי בדיקות דם כלליות, כולל ברזל (אני אנמית ואני בזמן מחזור) וויטמין B12. עדיין לא קיבלתי את כל התוצאות.

האם זה ממש חריג או שזה הווירוס, ואין סיבה לדאגה?
תשובה:


כאבי גרון הם אחת הבעיות השכיחות ביותר שרופאים בקהילה ורופאים בבתי החולים נתקלים בהם יום-יום. רובם של כאבי הגרון נגרמים על ידי דלקות בגרון. הסימנים הנפוצים הם אודם על גבי ריריות הלוע, תפליט על גבי השקדים, בלוטות לימפה מוגדלות באזור הצוואר ומתחת ללסת. התסמינים הנפוצים הם קושי וכאבים בבליעה, צרידות, חום גבוה וחולשה. למרבה ההפתעה ובניגוד גמור לדיעה המקובלת בקרב החולים, רובן של דלקות הגרון נגרמות על ידי וירוסים ומיעוטן על ידי חיידקים.

על פי מה שאת מתארת, למרות שחסרים לי מספר פרטים בתיאור שלך, כמו חלק מהתסמינים והסימנים שהזכרתי, בהחלט ייתכן שרופאת המשפחה שלך צודקת, ואת סובלת מדלקת גרון ממקור של זיהום ויראלי.

הטיפול הטוב ביותר בדלקות ממקור זה הוא בדרך כלל סימפטומטי, כלומר כדורים נגד כאבים והורדת חום, כדורי מציצה להקלה בבליעה, וכמובן מנוחה ושתייה מרובה. אינני רואה סיבה לדאגה במקרה זה, אולם אם הבעיות שאת מציינת עדיין נמשכות - אני ממליץ לשוב ולהיבדק על ידי רופאת המשפחה כדאי שתחליט כיצד להמשיך באבחנה ובטיפול.

בברכה,

ד"ר עידו ווליניץ - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ