שאלה - דלקות חוזרות בדרכי השתן אחרי קיום יחסי מין

השאלה:
אני חיילת, וזו הפעם השניה שתוקפת אותי דלקת בדרכי השתן. פעמיים נתן לי הרופא הצבאי אנטיביוטיקה (עכשיו הוא נתן לי צפוראקס , הבנתי שגם קוראים לזה זינט). הרופא טוען שזה מקיום יחסי מין, אין לדעת אם זה נכון, אבל הדלקת באמת הופיעה בפעם השניה שקיימתי יחסים. לא סבלתי מבעיה זו לפני כן. אני משתמשת בקונדום ואני מקפידה על היגיינה וגם משתינה לפני ואחרי כמו שרופאת הנשים אמרה לי.

הרופא המליץ לי להתחיל טיפול אנטיביוטי מונע למשך חצי שנה לאחר שאסיים את הטיפול בדלקת הנוכחית, ושאקח אנטיביוטיקה (צפוראקס) לאחר כל פעם שאני מקיימת יחסי מין. האם זה כדאי? האם זה לא הורס את הגוף וגורם לחיידק לפתח עמידות?

בנוסף, הבנתי שיש בעייה בלקיחה בו-זמנית של אנטיביוטיקה וגלולות. האם זה כך?

האם יש דרך להימנע מהדלקת הזו בלי טיפול מונע? לדוגמה עם כדורי חמוציות?

דלקת בדרכי השתן בנשים לאחר התחלת קיום יחסי מין שכיחה מאוד, עד שהדלקת הזו קיבלה אפילו שם משלה: "דלקת שלפוחית השתן של ירח הדבש". נכון שהיום לא צריך דווקא "ירח דבש" בשביל להתחיל לקיים יחסי מין, אבל הסיבה היא אותה הסיבה: הקרבה בין הפתחים השונים אצל האישה - אברי המין ופתחי השתן והצואה.

העצות של הרופא שלך נשמעות הגיוניות לחלוטין, ואלו העצות המקובלות למניעת דלקת בדרכי השתן. כדור צפורוקסים (זינט) לאחר קיום יחסי מין אינו פוגע ביעילותן של גלולות למניעת הריון, ולא יתרום רבות להתפתחות עמידות בחיידק.

אם עד עכשיו קרו רק שני אירועים של זיהום בדרכי השתן, את יכולה לבדוק אם שמירה על כללי היגיינה ושתיית מיץ חמוציות תמנע את ההתקפים הבאים, אבל מסופקני...

בברכה

ד"ר איציק לוי


תשובה:
מומחה במחלות זיהומיות

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!