שאלה - כאבי ראש מתמשכים אצל נער בן 13

השאלה:
זה כ-9 חודשים סובל בני בן ה-13 מכאבי ראש, בעיקר באזור המצח. בעבר התלוו לכאבים גם חולשה פיזית וסחרחורות. כיום מופיעים כאבי הראש בעיקר בימים חמים ולאחר פעילות ספורטיבית, כנראה כתוצאה מעליית חום גופו, ולעיתים בעקבות מתח נפשי.

במשך תשעת החודשים הללו הוא בדיקות רבות ומקיפות, כמו בדיקת CT, בדיקות דם שונות, בדיקת קרקעית עיניים, פגישות עם פסיכולוג ועם נטורופתית ועוד.

רציתי לשאול אם יש עוד כיוון שאפשר לבדוק, ואם יש קשר בין חום גופו של בני לבין כאבי הראש. הוא לא סבל לפני כן מחום, אבל נראה לי שבזמן האחרון הוא נוטה להזיע מהר יותר. והאם יש לברר גם אפשרות של הרעלה כלשהי?


תשובה:


לפי המידע שסיפקת, נראה כי נבדקו כל הכיוונים האפשריים. ציינת גם כי כאבי הראש מופיעים בעקבות מתח נפשי, תופעה מאוד מוכרת ונפוצה בילדים ובמבוגרים. אם לא נמצאה כל סיבה אחרת לכאבים בבדיקות, ייתכן שתאלצי להסתפק ב"אבחנה" הזו, ואולי היא עדיפה על אבחנה אחרת.

לגבי האפשרות של הרעלה, ישנן מספר תרופות וכדורים שיכולים להעלות את הדופק, את לחץ הדם וכדומה, ואלה מתבטאים בכאבי ראש וסחרחורות כאשר המינון גבוה. כדאי לבדוק את האפשרות אם יש לו גישה לכדורים ואם הוא ילד שלוקח כדורים בעצמו.

האם ישנו רקע של מיגרנות במשפחה? הרבה פעמים מיגרנות באות מופיעות כאשר יש חום, מתח נפשי ועוד. עוד סיבה אפשרית לכאבי הראש היא שהוא לא מספק לגופו מספיק נוזלים בזמן פעילות גופנית.

כאבי ראש הם ביטוי מאוד נפוץ למספר רב של סיבות ומחלות, ונראה שבנך עבר בירור מקיף. לצערי אין לי מספיק נתונים, וללא בדיקה גופנית ואנמנזה מלאה לא אוכל לעזור באבחנה מעבר למה שכתבתי. אני מקווה שבכל זאת עזרתי מעט.

בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!