שאלה - החשיבות של תסמינים של הערמונית לעומת תוצאות US

השאלה:
בבדיקת אולטרסאונד התקבלו התוצאות הבאות: ערמונית בגודל 5.1x4x3.5 ס"מ, נפח 38 סמ"ק שארית לאחר התרוקנות: 16 סמ"ק נאמר לי כי התוצאות תקינות. מה המימדים, או גבולות, הנחשבים תקינים?


תשובה:


שאלתך נראית פשוטה, אך הנושא עליו אתה שואל למעשה אינ פשוט ודרוש מעט הסבר. לבדיקת אולטרסאונד של הערמונית אין חשיבות רבה כאשר היא עומדת בפני עצמה. אם הבדיקה נעשתה כבדיקה בנוגע לסרטן הערמונית, חשובות יותר תוצאות הביופסיה שנלקחו במהלך הבדיקה, שנועדה לאפשר לקיחת דגימה של רקמה.

אם הבדיקה נעשתה בנוגע להגדלת בלוטת הערמונית, חשוב מאוד לשלב את תוצאות הבדיקה עם הסימנים הקליניים (השתנה מרובה, זרם חלש, תחושת אי התרוקנות לאחר השתנה, צורך להשתין באמצע הלילה ועוד). למשל, יכולה להתקבל באולטרסאונד תמונה של ערמונית מוגדלת במידה קלה מאוד, אך אם ישנם תסמינים - הדבר מצריך טיפול. לעומת זאת, ערמונית הנראית מוגדלת באולטרסאונד ואינה גורמת לתסמינים, אינה מצריכה טיפול. הגדלה מעטה של הערמונית אצל גברים מבוגרים נחשבת לתקינה.

בכל זאת, לשאלתך, נפח ערמונית תקין הוא עד 40-30 סמ"ק, משקלה התקין הוא עד 20 גרם, ושארית תקינה היא עד 50 מ"ל. אבל שוב, חשוב לשלב את הנתונים עם התסמינים הקליניים.

בברכה,

ד"ר מיכל רסנר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!