שאלה - הסיבות לשיעול כרוני

השאלה:
אני משתעל כבר כחודשיים וחצי. קיבלתי קודאין וסירופים וזה לא עזר. צילום ריאות שעברתי היה תקין. לפני שבוע קיבלתי כדורי אריוס נגד אלרגיה, אך הם לא עוזרו. כשאני מתחיל לדבר אני משתעל. בני הביא תוכים לחצר, אולי אני אלרגי לתוכים? אנא עזרו לי.


תשובה:


שיעול כרוני הוא שיעול הנמשך למעלה משמונה שבועות. תלונתך נכנסת תחת קטגוריה זו. הסיבות השכיחות לשיעול כרוני:

עישון סיגריות הוא הגורם השכיח ביותר. מובן שמומלץ להפסיק לעשן.

אסתמה שמתבטאת בשיעול. כדי לבדוק אפשרות זו, יש לבצע בדיקת תפקודי נשימה (ספירומטריה פשוטה) עם מבחן תיגר של מטהכולין.

החזר קיבתי-ושטי (Gastroesophageal reflux disease) - חזרת תוכן קיבה חומצי מן הקיבה לוושט יכול לגרום גם לצרבת, אך עלול להתבטא בשיעול בלבד. התבחין האבחנתי לבעיה זו הוא ניטור PH בוושט במשך 24 שעות, אך לאור פולשנותה של הבדיקה, בדרך כלל מאובחנת הבעיה לפי התסמינים שמתאר החולה או לפי הצלחת טיפול נסיוני בסותרי חומצה.

בעיות סינוסים וזליגה של נזלת בלוע האחורי (Post nasal drip או PND) - בדיקת CT של הסינוסים מכוון לאבחנה זו. בכל מקרה נהוג לבצע ניסיון טיפולי המשלב מפחיתי גודש ותרופות אנטיהיסטמיניות (נגד אלרגיה).

זיהומים - ברונכיטיס, דלקת ריאות. גם לאחר שאלה חולפים יכול להישאר שיעול עיקש.

תרופות - בפרט תרופות ממשפחת מעכבי ACE ( אנאלאפריל, קפוטן וכו') המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה.

גורמים פחות שכיחים כוללים גידולים ומחלות ריאה אחרות כמו סרקואידוזיס. מכל אלה, PND, אסתמה והחזר קיבתי-ושטי, המכונים גם "השלשה הפתוגנית של השיעול הכרוני", הם השכיחים ביותר, בפרט באנשים שאינם מעשנים שצילום החזה שלהם תקין ושאינם נוטלים תרופות ממשפחת מעכבי ACE.

לאחר הבדיקות הבסיסיות, ושלילת תרופות כגורם, אם עדיין הסיבה נשארת עלומה, יש לבצע בדיקת CT של החזה ובדיקת ברונכוסקופיה ולפנות למומחה ריאות (פולמנולוג). אם לא נמצאת סיבת השיעול, יש הנוהגים לטפל סימפטומטית בשיעול עצמו.

לגבי התוכים, יש מחלת ריאות נדירה, הנקראת פסיטקוזיס, שקשורה בסיבתה לתוכונים. זה נשמע לי פחות סביר, אם כי לא לגמרי בלתי אפשרי. אפשר לנסות להרחיק את התוכים ולהתייעץ ברופא ריאות ומומחה למחלות זיהומיות לגבי אפשרות זו.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!