שאלה - טיפול בפרפור פרוזדורים ואמפיזמה

השאלה:
אני בת 63 ומבקשת סיוע מקרדיולוג העוסק באלקטרופיזיולוגיה כדי לברר בעיה המטרידה אותי קשות. היו לי אירועי פרפור פרוזדורים ורפרוף פרוזדורים. אני מטופלת בתרופות ריתמקס 300 3 פעמים ואיקאקור 40 מ"ג 3 פעמים. הדופק משתולל כעת בתדירות גבוהה ומגיע עד ל-120 ויותר. הטיפול ניתן כיום בלית ברירה מפני שאני חולת נפחת כרונית עם FEV של 15 בלבד ומחוברת לחמצן 24 שעות במהירות זרימה ממוצעת של 3 ליטר לדקה. מוסיפים עוד איקאור או ריתמקס, זליפה של איזוקארדיד, ומחכים לטוב.

המצב מקשה עלי את החיים שגם כך לא פשוטים. האם יש עצה או רעיון מה עשוי לייצב את הדופק מלבד קוצב? יש לי בעיית הרדמה ובעיית לעבור בדיקת CT.


תשובה:


את מתארת מצב מורכב של פרפור פרוזדורים המצריך טיפול של אלקטרופיזיולוג, ושל אמפיזמה הדורש טיפול של מומחה במחלות ריאה. הטיפול במצבך יהיה אופטימלי רק בבית חולים בו ייפגשו המומחים בנוכחותך (או עם מישהו מטעמך) ויציעו טיפול משולב תוך התחשבות בשתי המחלות.

הטיפול בפרפור פרוזדורים (טיפול תרופתי, ניתוח MAZE, צריבה או היפוך חשמלי) חייב להיות משולב עם טיפול באמפיזמה (טיפול תרופתי, משאפים מרחיבי סימפונות, אינהלציה, ניתוח להקטנת ריאה ושיקום נשימתי). ככל שתהיה יותר אסרטיביות מצידך ומצד בני משפחתך לטיפול אגרסיבי במצבך, כך יגדל הסיכוי למניעת ההידרדרות.

איחולי בריאות

ד"ר ירון גרשוביץ - פיזיולוג מומחה במאמץ, בשיקום לב ובאימון רפואי לבריאות הלב

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!