שאלה - כאב בטן, נזלת, שיעול וקשריות לימפה מוגדלות

השאלה:
אני בת 24. אחרי שאכלתי במסעדה החלו לי כאבי בטן וחולשה גדולה. באותו יום שלשלתי פעם אחת, ומאז היו לי יציאות רגילות. הכאבים נמשכו 5 ימים ורופא המשפחה שלח אותי למיון. הבדיקות במיון הראו שיש לי ליפאז 160 (טווח הנורמה הוא בין 6 ל-51). בנוסף מצאו lymphocytes 19 ו- eosinophils 0.6 (לא בדקו עמילאז). הרופא במיון שלח אותי הביתה ללא בדיקות נוספות ואמר לי ללכת לקופת חולים לעשות בדיקת אולטרסאונד של הבטן כדי לחפש אבנים בכיס המרה, ובדיקת נשיפה כדי לבדוק אם יש לי אולקוס.

ביום שבו הייתי במיון התחלתי להצטנן, ויום לאחר מכן להשתעל וכיום אני מעט מצוננת וקצת משתעלת. הלכתי לרופא משפחה אחר והוא אמר לי שיש לי שפעת של המעיים. לפי בדיקה שעשיתי באינטרנט, אין לזה קשר לתופעות שהיו לי. בכל מקרה, הוא נתן לי לעשות את הבדיקות שהרופא מהמיון נתן לי ובדיקות דם נוספות עם עמילאז. עדיין לא עשיתי את הבדיקה.

אחרי כמה ימים בלוטת הלימפה הימנית שלי בעורף התנפחה, וכמה ימים לאחר מכן גם בלוטת הלימפה הימנית בצוואר התנפחה מאוד וזה מלווה בכאבים.

מה עלי לעשות כעת? מה בעצם יש לי בבטן? האם יש סיבה לחשוש מבלוטות הלימפה? אילו בדיקות לעשות בנוסף? האם יש קשר בין ההצטננות לבין כאבי הבטן?


תשובה:


מבלי לקבל אנמנזה (סיפור רפואי) מלא ורחב וללא בדיקה גופנית קשה מאוד לתת מידע שיסייע במקרה כזה. אשתדל להבהיר כמה נקודות. כאבי בטן בשילוב עם ליפאז גבוה מעלים את החשד למציאות דלקת של הלבלב (פנקראטיטיס). בדיקה של עמילאז בדם ובשתן ואולטרסאונד בטן הן בדיקות שכדאי לבצע בשלב זה. לרוב מבצעים בדיקות אלו במיון כיוון שמחלה זו אין להזניח, ואם מתגלה דלקת כזו, לרוב מטפלים בה באשפוז.

אם בינתיים כאבי הבטן חלפו או פחתו, אין סיבה לדאגה ואין צורך להמשיך בבירור. אם הכאבים עזים, רצוי לפנות שוב למיון ולהשלים את הבירור. התייעצי עם רופא המשפחה שלך.

התופעות האחרות שאת מתארת - נזלת, שיעול ובלוטות בצוואר - נשמעות כהצטננות וירלית פשוטה, שתחלוף מעצמה, ואין כל סיבה לדאגה.

קשר אפשרי בין כאבי הבטן לבין ההצטננות עשוי להיות מחלת הנשיקה. במחלת הנשיקה יש מחלה דמויית שפעת עם כאבי גרון והגדלה של הכבד והטחול, ולכן מופיעים כאבי בטן. אפשרות זו לא מאוד סבירה, מכיוון שלרוב יש כאב גרון שמקדים את הופעת כאבי הבטן, והמקרה כזה הרופאים היו ממששים כבד וטחול מוגדלים בבדיקה הגופנית והיו לכך סימנים בבדיקות הדם.

אם התופעות נמשכות, ניתן לשלול מחלה זו על ידי ספירת דם חוזרת, בדיקת נוגדנים נגד הווירוסים CMV ו- EBV אשר גורמים למחלת הנשיקה, ובדיקה של תפקודי כבד.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!