שאלה - קרטוזיס פילאריס

השאלה:
אני בת 23. כל החיים היתה לי סוג של פריחה בזרועות העליונות ובירכיים שהתבטאה בעור החיצוני ולא ייחסתי לה חשיבות. לאחרונה יש לי פריחה בפנים, בשני צידי הלחיים, בחלק התחתון שמעל קו הלסת. רופאת העור טוענת שבשלושת אזורי הגוף האלה יש לי קרטוזיס פילאריס, ושזוהי תכונה גנטית של העור. רק הפריחה בפנים מפריעה לי, יש לה צבע אדום חזק ובליטות גדולות.

רציתי להתייעץ בקשר לטיפול שקיבלתי. הרופאה נתנה לי משחת טופיסלן (ממשפחת הסטרואידים) ותרחיץ זניאק. בינתיים אין שיפור ואני חוששת שזה יהפוך להיות מצב קבע, כמו בידיים ובירכיים. האם אין דרך להיפטר מהתופעה, והאם זו באמת בעיה גנטית שתישאר לתמיד?


תשובה:


קרטוזיס פילאריס (Keratosis Pilaris) היא בעיית עור נפוצה שיכולה להופיע בכל גיל. היא מתבטאת בכתמי עור יבשים ונוקשים עם בליטות דמויות אקנה. כתמים אלה יכולים להיות אדומים, מגרדים, אך אינם כואבים. בדרך כלל הם מופיעים על הירכיים והידיים, אבל גם יכולים להופיע על הפנים.

תופעה זו יכולה לחלוף מעצמה במהלך השנים. הטיפול בה מתמקד בשמירה על לחות העור על ידי קרמים שונים. ניתן להשתמש בקרמים או במשחות המכילות סטרואידים או ויטמין A. זוהי בעיה קשה לטיפול, ובדרך כלל מושגת רק הטבה, אך לא החלמה מלאה. לא ידועה הסיבה לתופעה, אך נראה שיש לה קשר לגורמים גנטיים.

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!